Z akého dreva sa vyrába nábytok.

Je všeobecne známe, že nábytok z dreva má dlhšiu dobu životnosti oproti nábytku vyrobeného z drevotrieskových materiálov, zároveň nám ponúka istú hodnotu, ktorá sama o sebe nestratí ani po uplynutí mnohých rokov.

Samozrejme, že toto si vyžaduje mať nábytok vyrobený z dreva, ktorý tieto vlastnosti sám o sebe má a tým ich zaručí aj z neho vyrobenému tovaru.

Kedysi v dávnejších dobách sa nábytok vyrábal z takého materiálu, ktorý bol najrozšírenejší podľa oblasti, v ktorej žil stolár a aký druh lesov a stromov v tom kraji rástol.

Dnešná doba je už pomerne iná ako kedysi. Zákazník si môže vybrať nábytok vyrobený z takého dreva ako sa mu páči a vyhovujú mu jeho vlastnosti najviac. Objednať si môže nábytok z úplne neobvyklého dreva aj keby bol z opačnej strany sveta.

Druhy dreva delíme na tvrdé a mäkké. Samozrejme, že toto delenie nie je úplne najsprávnejšie, ale je najbežnejšie, ktoré zákazník rozlišuje. Z kontextu možnosti mať nábytok vyrobený z mäkkého, alebo z tvrdého dreva, by bolo snáď dobre poukázať na napr. drevo – balza, drevo tropických pralesov, ktoré je práve podľa prostredia, v ktorom rastie, veľmi nasiaknuté vodou. Po jeho osušení sa z mäkkého dreva stáva veľmi tvrdé drevo, zároveň však vhodné tak pre modelárov, ako pre výrobcov nábytku, hračiek, alebo obkladového materiálu napr. nahrávacích štúdii hudobníkov, práve pre jeho zaujímavú štruktúru a vlastnosti. Napriek tomu zachováme rozdelenie v skupine tvrdé a mäkké drevo.

Nábytok z jedľového a borovicového dreva.

jedľa

Jedľové drevo na rozdiel od borovicového nie je najbežnejšie používaný materiál na výrobu nábytku. Priemyselné spracovanie jedľového dreva je zhodné so spracovaním dreva smrekového. Jeho použitie vo výrobkoch je ovplyvňované výraznejšou textúrou a väčším podielom hŕč. Toto drevo sa skôr uplatní v stavebníctve. Drevo je červeno hnedej farby.

borovica

Borovicové drevo je na rozdiel od jedľového dreva, aj keď pre laika dosť podobné drevo mäkké, jeho stabilnosť pri nepriazni počasia je malá, a má tendenciu sa deformovať v tvare. Nakoľko je borovica a jedľa lacným druhom dreva a jeho používanie nie je dobré vystaviť mechanickému namáhaniu.

Nábytok z čerešňového dreva.

čerešňa

Nábytok z čerešňového dreva bude zamatový a hladký, vysoko odolný a kvalitný. Drevo čerešne je červeno hnedej farby, ktorá pripomína mahagón. Nábytok vyrobený z tohto dreva je dobre mať umiestnený mimo priameho slnečného svetla, nakoľko má schopnosť na priamom slnečnom svetle tmavnúť. V  prípade, že chceme prirodzenou cestou dosiahnuť práve tento efekt, je vhodným výberom a riešením.
Čerešňa dobre poslúži nie len na výrobu nábytku, ale to je často najlepšou voľbou pre výrobu drevených podláh a hudobných nástrojov. Čerešňové drevo patrí do kategórie tvrdého dreva, a aj napriek tomu je to flexibilný, poddajný a dobre opracovateľný materiál.

Nábytok z gaštanového dreva.

gaštan

Drevo gaštana je známe po celé stáročia. Jedná sa o červeno hnedé drevo silných a mimoriadne odolných vlastností. Je vyhľadávaným materiálom na výrobu jedálni. Výborne odoláva poškriabaniu, čo je jeden z hlavných dôvodov, že sa objednáva pre výrobky práve do kuchýň, kde sa bežným odkladaním aj ťažšieho  riadu, alebo príborov bežne nepoškodí. Zároveň je to hladké drevo, ktoré nemá uzly ani typické vzory dreva, čo je vyhľadávaným aj zároveň obávaným kritériom zákazníkov.  Tento materiál sa pre jeho stálosť a odolnosť dobre využíva na výrobu plotov a oplotení.

Nábytok z orechového dreva.

orech

Orech je tvrdé a  pevné drevo, vďaka obsahu triesla pomerne trvanlivé. Dobre sa opracováva, ohýba. Oddávna sa používalo na dyhovanie. Je náchylný na preliačiny, preto je ho dobré používať skôr na doplnky, dvierka a pod, ako na základný rám samotného skeletu nábytku. Farba dreva je ružovo hnedá, pri čerstvom reze dreva sa objavujú farby v pruhoch, zelene, šedej, alebo ružovej farby, ktoré časom chytia nádych ružovo hnedej farby. Začínajúci stolári ho často využívajú na hobľovanie, rezanie a vyrezávanie. Výrobky z neho sú štýlové a veľmi pekné.

Nábytok z brezového dreva.

breza

Breza zdieľa mnoho rovnakých vlastností ako dub a buk. Jedná sa o svetlé a odolné, stredne tvrdé drevo. Jedným z charakteristických rysov jedinečnej brezy je jej hladkosť a biela kôra, ktorá sa ponecháva na mnohých výrobkov nábytku. Správne opracovaná kôra vytvára jedinečný a rustikálny vzhľad, ktorý je veľmi populárnym zdobením štýlových zariadení chalúp. Drevo brezy je stabilné iba v prípade, že je správne vysušené. Je náchylné k pokriveniu a plesniam ak sa používa vo vlhkých priestoroch. Brezové drevo a výrobky z neho sa majú používať iba v interiéri, najlepšie v suchých miestnostiach ako je obývacia izba a jedálenský kút, nie v kúpeľni alebo v pivnici.

Nábytok z bukového dreva.

buk

Bukové drevo je klasifikované ako stredné až tvrdé drevo, čo je dobrou voľbou pre výrobu nábytku. Kým živicové dreviny môžu mať výraznejší zápach, buk je úplne bez zápachu, preto je výborným a vhodným materiálom kde žijú alergik citlivý na prítomné pachy.

Bukový nábytok je odolný, teda je dobrou voľbou pre nábytok do detských izieb, kde sa v ojedinelým prípadoch vyžaduje odolnosť voči prípadným nárazom pri hrách. Buk je možné namočiť do vody, aby zmäkol a následne ho tvarovať do zložitejších vzorov. V exteriéri, alebo v kúpeľniach, práčovniach a vlhkých pivniciach má tendenciu absorbovať vodu a napučať. Keď drevo vyschne opäť sa zmenší. To všetko môže spôsobiť pohyb a uvoľnenie napr. kĺbov a spojov. Je preto lepšie ho využiť v suchých oblastiach vášho domova: stravovacie priestory a chodby, kancelárie, spálne a obývací priestor.

Nábytok z lipového dreva.

lipa

Drevo lipy je svetlej, bledej farby a je na ňom iba málo viditeľný jeho vzor. Lipa je pomerne pevné, mäkké drevo, rovnomerne husté. Nie je príliš trvanlivé a musí sa chrániť najmä pred červotočom. Po kvalitnom vysušení sa neláme a málo zosychá. Dobre prijíma lepidlo, má dobré lepiace schopnosti, dobre sa tónuje a morí. Lipa je bez vône a chute, čo je často používané na výrobu výrobkov pre potraviny ako kôš na ovocie, misy a iné nádoby .
Lipové drevo je veľmi ľahké vo farbe od bielej až po bledo žltohnedú. Drevo je viac porézne než väčšina tvrdých driev, takže má tendenciu absorbovať špinu a to dosť nerovnomerne. Tomu sa dá zabrániť tým, že ho napustíme ochranným kondicionérom ešte pred jeho použitím.

Nábytok s jasňového dreva / Jaseň /.

jaseň

Drevo jaseňa patrí medzi obľúbené tvrdé, pevné, húževnaté a pružné drevo na výrobu nábytku. Štruktúra dreva je  hustá a veľmi silná. Drevo je flexibilné, možno ho opracovať tým, že ho dáme do pary a následne ho ohýbame do potrebných tvarov. Podobne ako lipa je to dobrá voľba pre výrobu potravinárskych výrobkov a potrieb, nakoľko nemá žiaden zreteľný pach alebo chuť. Jaseň je členom rodiny olivových drevín. Patrí medzi svetlé odrody i keď je od nich o niečo mäkší. Vzor dreva je podobný na dub. Drevo je náchylné k plesňovým infekciám, takže výrobky je vhodné používať v interiéri, najlepšie v obývacej izbe alebo spálni, kde nemá možnosť absorbovať veľké množstvo vlhkosti.

Nábytok vyrobený z jabloňového dreva.

jabloň1

jabloň

Drevo jablone je štruktúrou husté a pomerne ťažké. Je preto dobrou voľbou pre výrobky tých dielov nábytku, ktoré musia byť odolné. Práve tvrdosť samotného dreva zaručuje, že skrutky a klince, ktoré použijeme ako spojovací materiál budú držať spájané diely veľmi efektívne. Tieto prednosti ho predurčujú na to, aby bolo vhodné na sústruženie napr. okrasných ornamentov nábytku, alebo dielov schodištia. Jabloňové drevo dokážeme leštiť do vysokého lesku. Farba dreva sa pohybuje v závislosti na pôde kde strom rastie, od žltej až oranžovej po ružovú dokonca niekedy červenú. Po vysušení dreva sa stáva svetlejším v odtieni krémovo hnedej farby. Vzhľadom k tomu, že drevo jablone je hustej štruktúry a neabsorbuje vonkajšie vplyvy, je vhodne vonkajšie opracovanie dreva dokončiť náterom ľanového oleja. Ľanový olej zdôrazní tmavšiu štruktúru dreva a urobí ho veľmi zaujímavým.

Nábytok z jelšového dreva.

jelša

Jelša je jedným z najlacnejších tvrdých driev jantárovej farby. Tiež ju nazývajú „chudákom javora, alebo čerešne“. Do nie dávnych čias bola považovaná za burinu a využívaná skôr ako palivové drevo. Súčasná doba a moderné frézovacie techniky dokážu jelšu opracovať do mimoriadne pekných a cenných výrobkov. Pri výrobe nábytku sa často používa na výrobu rámov pre čalúnený sedací nábytok. Je to  pevné a stabilné drevo, ale s nižšou odolnosť proti hnilobe. Z tohto dôvodu sa jelša používa len v uzavretých priestoroch a musí byť chránená pred vlhkosťou. Je ideálnou voľbou pre začínajúcich majstrov nakoľko sa dobre opracúva a zároveň má nízku cenu. Pravidelné užívanie výrobkov z jelše môže spôsobiť prehnutie materiálu, preto je vhodné ak si z tohto druhu dreva vyberiete skôr komodu do spálne, ako konferenčný stolík, alebo policu v dlhšom rozmere do obývacej izby.  Ak si tento materiál vyberáte preto, že ho plánujete maľovať farbami, je to veľmi vhodný výber. Štruktúra dreva dobre reaguje na farbu a svetlý podklad dreva nebude presvitať cez vrchný náter farby.

Nábytok z cédrového dreva.

cedr

Céder je obľúbeným materiálom, pretože je relatívne ľahký a odolný. Zvyčajne nepraská a nedeformuje sa. Užívaním sa jeho tvar nemení a aj keď sa používa vo vlhšom prostredí zostáva jeho štruktúra nemenná. Veľmi dobre znáša priame svetlo, aj keď je vystavené priamemu slnečnému žiareniu ostáva príjemné na dotyk, nenahrieva sa. Cédrové drevo obsahuje prírodné oleje, vďaka ktorým je extrémne silné a odolné proti hnilobe. Vzhľadom k svojej odolnosti je vhodným drevom na výrobu víriviek a sáun. Je tiež drevom, ktoré sa používa na výrobu exteriérového nábytku do vlhkého prostredia. Nakoľko je aromatické, odpudzuje hmyz, preto je ho vhodné použiť na výrobu skríň a truhlíc, kde dlhodobo uskladňujeme oblečenie a pod.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Z akého dreva sa vyrába nábytok.

  1. Juraj povedal:

    Popisy dreva sú nesprávne. Ten kto to písal, asi nikdy nedržal v ruke kus dreva a iba prepisoval niečo čo našiel na internete a k tomu to doplietol.
    len príklad: odkedy je jedľové drevo veľmi tvrdé a orechové mäkké????

    • Tinka povedal:

      Dobrý deň,ospravedľnujeme sa za mylné informácie v článku.Nevieme,či ste v článku našli ešte niečo nepresné.Ak áno budeme radi, ak nás ešte na prípadne chyby upozorníte,aby sme ich mohli napraviť.Ešte raz vďaka za Vaše pripomienky,ktoré nám pomôžu nepresnosti opraviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *