Škrípanie, vŕzganie postele.

Užívaním akéhokoľvek tovaru vznikajú časom situácie, ktoré nie sú priamo predmetom zlej výroby, ale poukážu nám, na správnosť výberu a rozhodnutia pri jeho nákupe.
Je mnoho rôznych dôvodov, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutie. Finančné, časové, odborné, tak zo strany spotrebiteľa, ako aj zo strany predávajúceho.
Zákazník, spotrebiteľ, si často vyberá tovar na základe momentálnej potreby a ponuky s nie dosť časovým uvážením všetkých kritérií jeho následného používania.
Pri nákupe postelí, by sme si mali byť vedomí, že sa jedná o veľmi dôležitý výber, nakoľko spánok človeka je veľmi dôležitý a v trvaní samotného života človeka zaberá značný čas. Preto akékoľvek zvuky a neistotu pri spánku človek vníma veľmi negatívne.

Posteľ si časom vyžaduje tak ako každý iný výrobok pozornosť a servis. Posteľ používaná iba ojedinele, v izbe pre hostí, alebo kancelárii, podlieha opotrebeniu inak, ako posteľ v spálni, detskej izbe, na ktorej spia manželia, deti, resp. je využívaná denne k odpočinku.

Čas od času, aspoň 1x ročne, v prípade v čase počutia zvukov, ako vŕzganie, škrípanie, neodkladne, skontrolujme spoje na posteli. Tak pri posteliach, ktoré sme skladali po jej zakúpení sami, ako aj pri posteliach, ktoré, boli zmontované výrobcom je dôležité, aby sme mali istotu, že spojovací materiál, skrutky, lepené spoje, kolíky, sú na svojom mieste tak ako pri nákupe. Toto je totiž najviac spomínaný dôvod, ktorý spôsobuje nestabilitu a vydávanie zvukov po niekoľko mesačnom, ročnom používaní.
Je preto potrebné z postele vybrať všetko, matrace, rošty, aby sme mali pred sebou iba základný rám, a všetky uvoľnené spoje dotiahnuť. Nezabúdajme, že skrutky v prípade uvoľnenia nemusia byť uvoľnené samovoľným vytočením, ale môžu byť mechanickým spôsobom povytiahnuté zo závitu. Preto je dobré, aby sme pred dotiahnutím skrutiek, skrutku úplne vytočili, čím obnovíme závit a očistili miesta, ktoré budú k sebe následne priliehať.
Drevená posteľ
Skrutka by sa mala doťahovať v momentovom pomere tak, aby sme predišli možnému pretočeniu závitu.
Ak tento stav nastane pri drevenom materiály, problém odstránime pomerne jednoducho.
Vytočíme skrutku a do otvoru dielu v ktorom bol závit dáme stolárske lepidlo a kolík, ktoré necháme vytvrdnúť podľa času, ktorý určuje výrobca. Opätovne vyvŕtame podľa hrúbky skrutky nový otvor, dávame pozor, aby sme nemali vyvŕtaný otvor krátky, nakoľko ak spájame drevotrieskový materiál, môže pri doťahovaní dôjsť jeho rozštiepeniu. Pri drevenom nábytku s použitím skrutiek do dreva, môžu byť o posledné 3 – 5 závity vŕtaný otvor kratší, čo zaručí pevný spoj navŕtaním osobitých závitov samotnej samoreznej skutky a silné utiahnutie spájaných dielov.

Pomocné kovanie postele

Pomocné kovanie

Zničený závit v dreve možno opraviť aj spôsobom, že do neho vložíme drevené triesky v zmysle zápalky, drevenej spice, čo sa však neodporúča. Tento osvedčený a najviac využívaný spôsob medzi spotrebiteľmi sa používa skôr na opravy závitu pre opätovné uchytenie úchytky dverí a podobne, kde nedochádza k silnému zaťaženiu, v prípade postelí, na ktorých spí dospelý človek, by toto riešenie bolo iba dočasné a preto je nevhodné.
Poistenie opravy už poškodených častí možno riešiť vložením pomocných upevňovacích komponentov 3 strán, napr. ako je uvedené na obrázku.

img_1711

Pretočenie závitu nadmerným doťahovaním skrutky pri železných posteliach je možné opraviť spôsobom navŕtaniu nových závitov avšak už vo väčšom priemere, čo si vyžaduje investíciu do nových skrutiek v novom rozmere.
Pri oprave a dotiahnutiu kovových postelí sa odporúča miesta spojov ošetriť prostriedkom WD40, ktorý slúži na odmastenie a premazanie miest spojov a ochrane pred následným korodovaním a vydávaním zvukov spojených s trením kovových častí o seba.

Zvuky spojené s používaním postelí môžu vydávať aj pružiny, ktoré po uzavretí ložnej plochy postele ostávajú napnuté, aby pri jej vyklopení sa vrátením do jej stiahnutej polohy dosiahlo uľahčenie otvárania postele pre spotrebiteľa. Podobný spôsob je viditeľný na mechanizme stojana na bicykel, v posteliach pružina zostáva po zatvorení napnutá tak ako pri stojane pri jeho otvorení. Preto jej vlastnosti počas používania a namáhania si vyžadujú pozornosť servisu v zmysle premastenia a dotiahnutia skrutiek mechanizmu v ktorom je pružina uložená.
Odporúčaný je grafit v spreji, parafínový vosk, ktorý pružinu premaže a odhluční zvuky, ktoré vydáva aj pri uzavretej posteli. Zároveň grafit na seba neviaže prach a nečistoty, čo pri premazaní olejovými sprejmi môže spôsobiť zašpinenie pružiny, ale aj obsahu úložného priestoru postele.
20130709_120139

20130709_120133

Zvuky a podobné problémy spôsobujú často samotné rošty postele.
V úvode sme uviedli, že je veľmi dôležité si pred kúpou postele okrem ceny, farby, dobre premyslieť a vyhodnotiť kritéria osoby, ktorá ju bude používať. Zaťaženie postele v tomto prípade zohráva dôležitú úlohu spolu s matracom. Kvalitný matrac rozloží váhu spotrebiteľa smerom k roštom tak, že sú zaťažované čo najviac rovnomerne.
Vŕzganie často vzniká v mieste kontaktu roštu s posteľou alebo v miestach, kde sa dotýkajú jednotlivé časti samotného roštu. Napríklad polohovateľná časť a pevný rám. Jednoduchým trikom ako sa zbaviť vŕzgania a škrípania je potrieť tieto časti obyčajným mydlom. V mieste kontaktu sa vytvorí film, ktorý odstráni nepríjemné zvuky. Toto riešenie nie je trvalé. Ďalšou možnosťou ako oddeliť škrípajúce časti je použitie lepiacej pásky. Kúsok lepiacej pásky prilepíme na miesto dotyku a tak zabránime tomu aby sa jednotlivé drevené časti priamo dotýkali.
Inak je zaťažená časť pri hlave a nohách, a inak je zaťažená časť pri drieku o to viac ak sa jedná o manželskú posteľ kde váhu tvoria dve osoby.
Preto rošty ak sú vkladané do plastových púzdier je dobré pri počutí zvukov vybrať a preložiť ich podľa zaťaženia tak, ako napr. meníme pre rovnomerné opotrebenie pneumatiky na aute. Ak to budeme robiť priebežne, vyhneme sa problémom, ktoré opisujeme, nakoľko nedôjde k výslovnému poškodeniu jednej časti roštu, ktoré vyžaduje vymeniť rošt za nový. Výmenou môžeme jeho zakúpenie a prípadnú investíciu už iba oddialiť. Je potrebné si všimnúť, či nie sú poškodené plástové púzdra, ktoré je potrebné vymeniť, nakoľko poškodenie púzdier už nedokáže držať lamelu roštu v pôvodnom mieste Tým sa môže dôjsť k poškodeniu lamely, prípadne po ulomení, alebo rozostúpení z určeného miesta aj vážne poškodiť matrac postele.
Ak máme rošty spájané v rovnomernom rozostupe pevnou látkovou páskou, tzv. rolovacie rošty, výmena nie je až taká jednoduchá, ale pri troche odbornosti, alebo pomoci stolára ju určite zvládneme.

1270785726389_hz_myalibaba_web7_4446

adjustable-bed-frames

full_5611_1

Zvuky v posteli môže vydávať aj matrac postele. Odstránenie týchto zvukov si vyžaduje, aby sme matrac ošetrovali tak ako je uvedené od výrobcu od jeho zakúpenia. Pravidelnosť otáčania, vetrania, čistenia to všetko zaručuje jeho vlastnosti počas celej jeho dĺžky životnosti.
Zanedbanie týchto povinnosti spotrebiteľa môže spôsobiť poškodenie jeho vnútorných častí, ktoré je, ale potrebné reklamovať, resp. si žiadať radu od výrobcu, ktorý posúdi, čo mohlo spôsobiť jeho poškodenie a určí správny spôsob riešenia.
Nezabúdajme, že matrace súčasnej doby sú na vysokej úrovni tak materiálovo, ortopedickej, ale aj dizajnovej, za predpokladu, že miesto na ktoré je uložený je správnej veľkosti, odvetrané otvormi pevnej dosky, alebo roštmi, v prípade potreby prekryté ochrannými poťahmi / v prípade detí, chorých ľudí a podobne. /
73824279071f3c9196dcaf5ef3848883.image.1021x454

segmentovy-rost
Preto sa pred kúpou uistime, že to čo sa nám na prvý pohľad páči bude aj to najlepšie s dlhodobého pohľadu. Nezabúdajme na pravidelný servis, ktorý si našu pozornosť vyžaduje presne tak ako každý iný tovar, ktorý si kúpeme, aby nám spoľahlivo a bezpečne slúžil počas celej doby jeho používania.

Tento obsah bol zaradený v Tipy a triky. Zálohujte si trvalý odkaz.

11 reakcií na Škrípanie, vŕzganie postele.

  1. Dany povedal:

    Nasa postel vrzgala uz pri najmensom pohybe. Bolo jasne, ze je to rost, ale nevedel som co s tym. Manzelku to pri spanku dost rusilo a teda som sa snazil hybat co najmenej. Bud sa nevyspala ona alebo ja. Vyskusal som trik s mydlom a vrzganie uplne prestalo. Natrel som pre istotu celu cast v miestach kde sa spaja polohovatelna cast rostu s ramom. Hned je to o inom. Musel som to tu napisat, nech to skusia aj ostatni. Dakujeeem za tip.

  2. vinco povedal:

    zdravim, moze vrzganie zapricinit aj nadmerne dotiahnutie spojov (bocnica/celo postele)?

    • Miro povedal:

      Dobrý deň, odpoveď nie je jednoznačná, môže, no nemusí to tak byť.
      Dostatočne dotiahnutie jednotlivých dielov je potrebné práve kvôli tomu, aby sa predišlo možnému neskoršiemu škrípaniu.
      Problém však môže nastať vtedy, ak sa prílišným dotiahnutím tzv. pretiahne závit, čo spôsobí, že sa spoj časom uvolní a pri používaní, napr postele vydáva zvuky. Hlavne ak si na postel sadáme, alebo z nej vstávame.
      Z praxe vieme, že napr drevotrieskové postele, kde sa do OSB dosky, do predvŕtaného otvoru skrutkuje kovová skrutka môže dojsť k jej uvoľneniu, ak sa s výrobkom nakladá nešetrne. Preto je vhodné, ak má zákazník skúsenosti s montážou, si spoje poisti aj vhodným lepidlom. Na to však treba dávať pozor. Jednak, ak sa pri montáži ukáže, že sme výrobok poskladali nesprávne, jeho opätovné rozloženie a poskladanie, už v lepšom prípade nebude jednoduché, v horšom bez poškodenia dielov možne, a tiež v prípadnej reklamácii, nakoľko bude tento úkon považovaný za nesprávny.
      Môže sa však stať aj to, že ide o výrobnú vadu, kde diely nie sú vyrobené presne v predpísanej veľkosti a hrúbke, a dotiahnutie spôsobí, že napr skelet postele, nie je v predpísaných uhloch, čo následné vydávanie zvukov už spôsobiť môže.
      V každom prípade, jednoznačne sa to takto nedá potvrdiť ani vyvrátiť.
      Ak vŕzganie, alebo škrípanie spôsobuje napr rošt postele, ktorý sa dotýka a hýbe sa po skelete postele, podľa návrhu nášho čitateľa, to možno vyriešiť tým, že časť, ktorá sa dotýka skeletu, obalil, jemným tenkým „molitanom“, ktorý sa používa ako obalový materiál napr v krabici s elektronikou a pod.

  3. roxy povedal:

    Mne už tiež začalo liezť na nervy vrzganie postele , ako som chcela opraviť ten drevený spoj na posteli tak sa celá tá bočná časť rozštiepila , ale tak mala už svoj vek . To bolo asi znamenie aby išla preč konečne . Keďže ma to drevo ako tak odradilo rozmýšlam že to skúsim s kovanou posteľou http://www.matrace-vegas.sk/iron-art-kovana-postel-romantic-337

  4. Michal povedal:

    No mne vŕzgajú rošty, dal som dole matrac a skúšal som našlapovať na jedotlivé rošty a tie mi vŕzgajú. Dá sa to nejako opraviť ..? Náter nejaký, alebo niečo ..? Rošty majú 5 rokov a sú pevné drevené, takže by som ich nerád menil.

  5. Miro povedal:

    Zdravim chcem sa spytat kupil som dcere postel. A ked som.kupoval rost tak som sa omylil a kupil vacsi. Tak som spiloval lamely. Moze preto vrzgat ta postel?. Dakujem

    • Tinka povedal:

      Dobrý deň , vrzganie by nemalo byť spôsobené kvôli zmenšeniu lamiel.Skúste si do plastových puzdier natlačiť mydlo máme dobré ohlasy na to , zákazníkom táto skúsenosť pomáha.

  6. Ivana povedal:

    Dobry den. Mali sme staru postel s uloznym priestorom s pevnou doskou a na nej matrac s tastickovymi pruzinami. Vrzgala hrozne a kedze mala svoj vek isla prec z domu. Kupili sme teraz novu. Dreveny ram s celom bez ulozneho priestoru. Na kovovych listach su polozene lamelove rosty a na nich uz vyssie spominane matrace s tastickovymi pruzinami. A sklamanie vrzga to rovnako. Uz neviem co robit. Postel mame novu 2 dni a ked sme ju skusali v obchode a bol na nej penovy matrac tak nevydavala ziaden zvuk.
    Mozete mi prosim poradit co s tym?
    Dakujem.

    • Tinka povedal:

      Dobrý deň,veľmi nerozumieme na akých kovovych listach su polozene lamelove rosty. Posteľ musí byť dôkladne zmontovaná, rohy do pravých uhlov, podoťahovať dostačujúco skrutky a taktiež je dôležitá kde na akej podlahe je posteľ umiestnená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *