11 tipov ako ochladiť izbu a posteľ

Leto je v plnom prúde. Horúce letné dni si najčastejšie vychutnávame pri bazéne. Ale potom prídeme domov a tam nás čaká rovnaké teplo. A veru, to už nie rovnako príjemný pocit. Ako teda vychladiť dom či izbu, aby nám bolo doma príjemne? Ponúkame Vám pár tipov.

Ako znížiť teplotu v byte

  1. Mokré závesy

Ako prvý trik môžete vyskúšať talianský recept v boji proti teplu. Aj keď klíma je tam trochu iná ako u nás, aj oni sa často trápia s horúcimi dňami. Ich trik ako ochladiť izbu je jednoduchý. Otvoria okno a závesy navlhčia. Do izby Vám tak bude prúdiť vzduch, ktorý bude zároveň ochladzovaný. Zaujímavý tip. Istotne si poviete, že čo ak nemáte závesy??? Potom skúste navlhčiť sieťku proti hmyzu alebo prekryte okno mokrým uterákom či látkou.

2. Neotvárajte okná!

Opačným tipom je zatvárať okná. Mali by ste vyvetrať skoro ráno alebo neskoro večer, kedy je vzduch už o niečo chladnejší. Potom okná zatvorte a zatiahnite závesy, prípadne žalúzie. Počas dňa okná neotvárajte a snažte sa minimalizovať aj otváranie dverí. Jednoducho povedané, snažte sa chladný vzduch v miestnosti udržať čo najdlhšie.

3. Upratujte!

Bežným domácim prácam sa nevyhneme ani počas leta. Ak už potrebujete upratať tak skúste umývať podlahy studenou vodou. Skvelým tipom je pridať do vody esenciu citróna či mäty. Vzduch v miestnosti sa príjemne osvieži.

4. Jedzte šaláty!

Niežeby Vám samotné jedenie šalátov ochladilo miestnosť, ale chcela som tým poukázať na varenie v lete. Veď si len predstavte vypekanie pri sporáku v tej horúčave. Áno, nepredstaviteľné. A je pravdepodobné, že by Vám v tomto teple ani nechutilo jesť takéto ťažké jedlá. V lete je sezóna ovocia a zeleniny. Skúste teda siahnuť skôr po ľahkých zeleninových jedlách. Už spomínaný šalát nie je náročný na prípravu, zasýti Vás a aj osvieži. Naša rada teda znie: Nechajte kuchyňu odpočívať!

5. Huňaté veci odložte na zimu!

Odložte koberce či deky. Veď už len pohľad na huňatú deku Vám určite zvýši teplotu. Doprajte si chôdzu po chladnej dlažbe či podlahe.

6. Vypnite spotrebiče

Aj keď v dnešnej modernej dobe sú spotrebiče úsporné, mnoho z nich stále vyžaruje teplo. Nemusíme azda spomínať práčku či sušičku, ale aj notebook.

Ako ochladiť posteľ

Cez deň je príliš horúco, sme vyčerpaní už len z toho tepla. Aspoň večer si zaslúžime kvalitný oddych. Či už sa Vám podarilo izbu vychladiť alebo nie, skúste ochladiť priamo posteľ. Možno Vám niektoré z našich tipov pomôžu zlepšiť spánok počas horúcich letných dní.

7. Ráno neustieľajte!

Neprekrývajte posteľ paplónom či dekou. Nechajte posteľ vyschnúť a prevetrať.

8. Vymeňte posteľné prádlo

Hrubé froté obliečky či syntetické materiály vymeňte za satén či bavlnu. Na spanie uprednostnite tenkú prikrývku. Napríklad Egypťania používajú malý trik: prikrývku navlhčia.

9. Správna strana matraca

V dnešnej dobe je na trhu mnoho druhov matracov. Keď budete najbližšie kupovať nový matrac mali by ste myslieť aj na letné horúčavy. Môžete si vybrať matrac, ktorý má aj zimnú stranu. Alebo napríklad matrac s poťahom s výťažkami z Aloe Vera, ktorý navodzuje chladivý pocit.

Matrac s chladivým poťahom z Aloe Vera

10. Posteľné prádlo do mrazničky!

Pred spaním vložte na pár minút posteľné obliečky do mrazničky. Rýchlo sa vychladia a Vám poskytnú príjemný chladivý pocit aspoň pri zaspávaní. Odporúčame, ale obliečky pred chladením v mrazničke, vložiť do igelitového vrecka. Inak by Vám posteľné obliečky navlhli, čo by prinieslo neželaný efekt.

11. Mokré vlasy či ponožky

Doprajte si večer príjemnú sprchu, ale… Ale vlasy nesušte. Choďte spať s mokrými vlasmi. Ženy majú v tomto značnú výhodu, tak máme malý tip aj pre mužov. Pred spaním si umyte ruky a nohy chladnou vodou. Niektorí odporúčajú schladiť ponožky v mrazničke, rovnako ako posteľné prádlo v predchádzajúcom tipe.

Ochlaďte si pred spaním ruky či nohy.

Máte aj Vy nejaké overené tipy ako ochladiť byt či dom v lete? Napíšte nám a poraďte ostatným.

Tento obsah bol zaradený v Tipy a triky, Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *