Montáž horných skriniek kuchynskej linky.

Pri kúpe kvalitných kuchynských liniek, výrobcovia už pripravia vrchné skrinky ku montáži na stenu. Predpríprava spočíva v tom, že pribalený obsah montážneho balíka obsahuje všetky potrebné komponenty, ktoré zákazník potrebuje pri montáži vrchných skriniek už do vopred pripravených otvorov. Výrobca tieto v presnom rozmere už predom navŕta do vnútorných rohov skrinky, aby sme nemali nijaké komplikácie s ich zameraním a namontovaním.

Problém môže vzniknúť, ak montážny balíček obsahuje iný typ uchytenia ako je potrebné použiť.

Prečo?

Vo výrobe nie je možné presne určiť, pokiaľ o to zákazník sam nepožiada, alebo neupozorní pri objednaní, na akú stenu sa  bude kuchynskú linku montovať.

Je rozdiel, či kuchynskú linku montujeme na železobetónovú, tehlovú, alebo stenu z tvárnic, sadrokartónovú, či umakartovú, v ktorých sú kovové konštrukcie. Tieto parametre sú veľmi dôležité, nakoľko ak ich nevieme, alebo zle posúdime, pri zaťažení vrchných liniek môže dôjsť k ich uvoľneniu, ba dokonca vytrhnutiu zo steny, čo môže mať veľmi nepríjemné následky.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že ide o komplikovanú situáciu, nemusí tomu tak byť, ak správne zvolíme typ mechanizmu na zavesenie.

 Železobetón a tehla:

V tomto prípade montujeme napr. mechanizmus uvedený na obrázku :

cam.804.16.01.vi.00-io

obrázok č. 2

20130530_091903

obrazok č. 1

 Obrázok č. 1 : Je kovová lišta, ktorá sa upevňuje sa na stenu. Ak vešiame vrchné skrinky zaručí nám, že pri použití tohto typu vymedzovania skriniek, budú zavesené v rovnakej výške a zároveň tento spôsob zavesenia umožňuje posúvanie skriniek smerom do boka, teda k a od seba.

Kovová lišta má vopred narezané miesta kde sa jednoduchým spôsobom môžu jednotlivé diely ulomiť na potrebné dĺžky, podľa typu kuchyne a potreby zákazníka.

Obrázok č. 2: náhľad na mechanizmus zavesenia, ktorý sa montuje do vnútorných rohov horných skriniek. Montážne balíky, ktoré sú súčasťou balenia skriniek kuchynskej linky zväčša obsahujú aj na to vhodné a potrebné skrutky ako aj hmoždinky a skrutky do steny.

 

camar-806-14 (600x468)

vnútorný pohľad

Výhodou tohto uchytenia skriniek je v tom, že je to mechanizmus, ktorým môžeme upraviť prípadnú nepresnosť pri vŕtaní, alebo nerovnosti stien. Je vyrobený tak, že nastaviteľnými skrutkami môžeme skrinku zodvihnúť, alebo spustiť nižšie, tiež pritiahnuť k stene ako aj od nej oddialiť. Použitím bežného skrutkovača vieme skrinky nastaviť presne do rovnakej výšky a vzdialenosti od steny a následne ich k sebe spojiť.

 

Sadrokartón :

Nie je jednoduché a ani 100% riešením pripevniť horné skrinky kuchynských liniek iba do výlučne sadrokartónovej dosky, nakoľko vopred nevieme určiť akým zaťažením budú skrinky zaťažované. V prípade, že dodržíme správnosť záťaže a montáže, urobiť to bezpečne a spoľahlivo samozrejme možné je.

Ak sadrokartónovými doskami iba vyrovnáme steny, teda ich nalepíme na obvodové múry z pevného materiálu, môžeme použiť spôsob zavesenia, ktorý sme opisovali v prvej časti tohto článku s tým, že si zaobstaráme dostatočne  dlhé hmoždinky a skrutky, ktoré prejdu oboma zlepenými plochami na ktoré budeme skrinky montovať.
V prípade, že sme sadrokartónovú dosku lepili na dutú tehlu, zvolíme hmoždinky na to určené.

mbr-nylonova-konstrukcni-hmozdinka-do-plnych-materialu

skrutky a hmoždinky

302477026_20111803153702_800x800_Fit_0_0 (640x494)

upevňovacia hmoždinka do dutých otvorov

 

 

Ak, ale máme vytvorené nové priečky, ktoré sú kombináciou konštrukcie a sadrokartónových dielov, je potrebné použiť na zavesenie špeciálne upevňovacie komponenty. Viď praktické rady…. http://www.youtube.com/watch?v=yJKkhib0BJQ

full_72_1337348268_montaz-predmetov-2

upevňovanie na sadrokartón

Určite by ale ideálnym riešením bolo už vopred počítať s tým kde a aká kuchynská linka bude montovaná a tieto informácie oznámiť stavebným majstrom pri realizácii stavebných úprav, aby sa použili také konštrukčné materiály, ktoré zabránia ďalším možným komplikáciám.

Umakartové jadra :

 

211720

montáž na umakart

 

Nakoľko ide o pomerne tuhé a silové uchytenie vrchných skriniekmôžeme na uchytenie lišty, alebo „L“ profilu použiťoceľové ale samorezné skrutky do železa. Je to možné vtedy, ak vieme s určitosťou zadefinovať kde je nosná oceľová konštrukcia do ktorej budeme  vŕtať skrutky.

 

211715

 V tomto prípade je vhodné, aby sme do vnútorných rohov horných skriniek montovali „L“ kové profily, ktoré poslúžia na upevnenie skrinky na stenu, alebo kovové profily, ktoré sa montujú na zadnú časť skrinky v horných rohoch.

20130530_091938 (480x640)

20130807_151220 (480x640)

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

12 reakcií na Montáž horných skriniek kuchynskej linky.

 1. Zoltan Illes povedal:

  dobrý deň.
  sú tu dobré rady, len ja mám práve vo výške montáže horného radu kuch. linky doslova duté tvárnice /bloky/ s tenkou stenou – nič tam nedrží /skúšal som dvojaké hmoždinky 8-12/. Viete poradiť nejaký oceľový profil v predaji ktorý by som mohol upevniť na viacerých miestach a teda záves pre tú ktorú skrinku by bol stabilnejší? Mám tie malé kovania na stenu kam vojdú 2 skrutky, ale je to málo, skrinka sa mi posunula od steny a neviem ako ďalej.
  Vopred ďakujem za tipy a rady.

 2. Lucia povedal:

  Dobry den potrebovali by sme prosim vas poradiť…. planujeme kupit kuchynsku linku lenze na mieste kde ma byt je len sadrokartonova stena nic ine len sadrokarton…. bude sa dat linka pripevnit aj na samotny sadrokarton ?? dakujem pekne

  • Miro povedal:

   Dobrý deň. Predpokladám, že sú sadrokartónové dosky montované na pevnej konštrukcii. Aby ste mali istotu, že bude kuchynská linka namontovaná pevne, horné skrinky zaveste vŕtaním nie iba do sadrokartónovej dosky, ale aby skrutka prešla doskou j konštrukciou. Ak náhodou by ste mali problém nájsť pre každú skrinku a každú závesku konštrukciu, použite tento spôsob — http://fpinterier.sk/upevnovacia-montazna-lista-pre-rektifikacne-kovanie-p-4568.html — lišta má 2.5 metra, stojí cca 4eur…táto lišta by mala byť namontovaná ako sme si písali aj do konštrukcie steny. Potom si môžete skrinky zavesiť spoľahlivo a bezpečne.

 3. lukas povedal:

  Prosím vedeli by ste mi poradit, ake je nosnot ak budem skrinky ukotvovat systémom na obrazku č.1 a č.2? Tento system bol dodaný k obyvačkovej stene, a ta skrina mi pride dost mohutna a to v nej este nie su veci.

 4. Tinka povedal:

  Dobrý deň, presnú nosnosť Vám neviem uviesť nakoľko neviem akú veľkú skrinku máte. Výrobca iste vie, čo je pri jeho daných produktoch vhodné a postačujúce. Prípadne, si môžte vyžiadať alebo zakúpiť ďalšie ukotvenie a pre istotu posilniť.

 5. lubomir povedal:

  Dobrý deň,
  budem montovať horné skrinky kuchynskej linky výšky 90 cm do steny z Itongu hrúbky 15 cm.Skrinky budú ťažké,budú v nich uložené taniere.Aký spôsob uchytenia skriniek je najvhodnejší?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 6. Peta povedal:

  Dobrý deň, ideme montovať novú linku do unakartoveho jadra, Stará linka bola ma L kach, ktoré boli namontované vo vnútri skriniek a tie boli zavesené na sroboch ktoré viedli z kúpelne. Nová linka ma iný závesný systém ten novší, môžeme dat na ten umakart to alebo môžeme zvolit ten starý systém zavesenia na L kach dakujem

  • Miro povedal:

   dobrý deň…
   vyriešili ste spomínaný problém, alebo máte ešte záujem, o prípadnú radu a pomoc k bezpečnému uchyteniu, predpokladám, vrchných skriniek kuchynskej linky

 7. Marian povedal:

  Dobry deň
  Novy druh zavedenia vrchných skriniek kuch.linky je dosť pracný. Ak mam dať 5 skriniek do roviny s novym druhom zavesenie, uvede na začiatku clanku. Aky je postup? Dat to lustu alebo kovovú cast rozdelit na 2 ks a kazdu / kolkymi / srubaby uprvnit?

 8. Pavol Bašnár povedal:

  Dobrý deň, chcem pripevniť na stenu skriňu o veľkosti 50x50x50 hrúbka 10mm do panelu. Postačia mi iba dve závesné kovania , alebo ich treba viac zabezpečiť. je určená na kuchynský riad.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *