Aké informácie obsahuje štítok čalúnených materiálov pohoviek, sedacích súprav a pod.

stitok

štítok

Určite a to nie iba pri kúpe sedacej súpravy, alebo postele ste sa mali možnosť stretnúť so štítkom, ktorý poskytuje informácie o názve, rozmeroch, váhe, zložení a spôsoboch ošetrenia materiálu.

 1/ Názov – Name :

Táto informácia je úvodnou informáciou, ktorá nás informuje o názve materiálu, z ktorého je možné vyrobiť čalúnenie pohovky, alebo sedacej súpravy a pod.

Pomenovanie konkrétneho typu látky si určuje výrobca sám. Niekedy využíva pomenovania, ktoré súvisia so vzorom, alebo materiálom, z ktorého je látka vyrobená. Nie je tomu vždy tak, niektorí výrobca, kvôli jedinečnosti pomenovania používajú, napr. mena a typy automobilov, stromov a pod. Z tohto dôvodu, je preto veľmi potrebné mať ďalšie informácie štítku, ktoré napovedia, z akého materiálu je látka vyrobená a ostatné.

 2/ Šírka -Width :

Informácia o šírke je veľmi dôležitá nakoľko určuje, ktorý typ látky je vhodný na ten ktorý typ čalúnenia lôžkovej časti.

Každý typ látky ma svoju jedinečnú štruktúru.

Ak čalúnenie bude robiť profesionálny čalúnnik, na problém Vás určite upozorní, ale ak si čalúnenie chceme urobiť sami, musíme prihliadať práve na tento druh informácie veľmi zodpovedne.

20130718_091953

Látka, ktorú možno čalúniť v akomkoľvek smere, šírka, dĺžka.

20130718_092003

Látkou možno čalúniť v akomkoľvek smere, na dĺžku, alebo šírku.

Sú typy látok, ktorých tkanie od výroby nevyžaduje čalúnenie iba v jednom smere. Rozdiel bude iba v tom, že sa zmení smer ornamentu látky.

 V tomto prípade pozorne odmeriame šírku vrchnej časti lôžkovej, alebo sedacej časti opierky sedacej súpravy, pohovky a pod a pripočítame výšku + vnútorné zahnutie na uchytenie čalúnenej látky. Informácia o šírke nám určuje, či je tento druh, typ látky vhodný, nakoľko :

príklad : Ak je šírka látky 145cm, a šírka vrchnej časti pohovky 120cm + 15cm z každej strany výška + 5cm na zahnutie z vnútornej strany = 160cm, tento druh látky nemožno použiť, ani keby sme chceli čalúniť nie na šírku, ale po dĺžke látky, nakoľko aj v tomto prípade potrebujeme :

 120cm + 15cm z dvoch strán + 5cm na zohnutie z dvoch strán, látka teda bude stále úzka !

Sú však materiály, kde sa čalúnenie musí zachovať v určenom smere výrobcu, alebo pri zmene dbať na zmenu charakteru odtieňa a vzoru. Látky, ktoré sú tkané v smere, ktorý je zrejmy, môžu po zmene otočenia vykazovať zmenu typu tkaniny nie len v zmysle vzoru, alebo tzv. „hadzať tieň“.ktorý po nesprávnom natočení môže byť veľmi viditeľný napr. v pomere sedacej časti a opierky. Sedacia časť bude pôsobiť ďaleko tmavšie ako opierka.

20130718_090525

Tkanina s viditeľným smerom tkania.

čalúnenie

Pohľad na prepočet látky na čalúnenie

3/ Martindale – počet skúšobných oterov kvality látky.

 Táto informácia ( 40 000 ) je dôležitá v tom, že zákazníka, výrobcu, alebo predajcu, informuje o skúšobných testoch, ktoré výrobca urobil pred uvedením na trh.

Je to strojová záťaž otieraním ľubovoľného miesta látky, ktorá ubezpečí koncového spotrebiteľa o tom, koľkokrát bola látka zaťažená, teda vystavená omnoho väčšiemu oteru ako dochádza pri bežnom sadaní, či vstavaní, ľahnutím si a pod. bez toho, aby došlo k zmene štruktúry a vlastnosti materiálu.

4/ Gramáž – Weight – záťaž.

Informácia tohto typu nás informuje o tom, aká bude po prepočítaní celková váha čalúneného materiálu, ktorá s váhou ostaného materiálu, ak je táto informácia potrebná a zásadná, určí celkovú váhu výrobku.

5/ Zloženie – Composition :

 95% polyester

 5% bavlna

 Z tejto informácie sa dozvedáme o zložení materiálu z ktorého je vyrobený.

Polyester – syntetické vlákno, ktoré umožňuje široké spektrum variácii výroby a dĺžky. Má vynikajúcu mechanickú odolnosť, odolnosť voči parazitom a plesniam a dobrú odolnosť proti oderu, tiež slnečnému žiareniu. Je ťažko horľavý, dobre odoláva škvrnám z vody.

Bavlna – prírodné vlákno rastlinného pôvodu. Je to však veľmi savý materiál. Bavlna je odolná voči moliam, avšak je iba strednej odolnosti proti oderu a slnečnému žiareniu. Je mimoriadne horľavá s pomerne ľahkou údržbou.

6/ Ošetrovacie symboly

symboly

výrobok sa nesmie bieliť prostriedkami uvoľňujúcimi chlór

čistenie rozpúšťadlami uvedenými pod symbolom P s obmedzeným pridaním vody alebo obmedzeným mechanickým pôsobením alebo obmedzenou teplotou sušenia

čistenie tetrachlóethénom, monofluórtrichlór methánom, trifluórtrichlórethánom a ťažkým benzínom, obvyklé postupy sú bez obmedzenia

čistenie v obvykle používaných rozpúšťadlách uvedených pod symbolom P, ďalej trichlórethénom a trichlórethánom

zákaz chemického čistenia

pranie v práčke za maximálnej teploty vody 30-90°C, normálne mechanické pôsobenie, plákanie za normálnej teploty vody, normálne odstreďovanie

pranie v práčke za maximálnej teploty vody 30-90°C, mechanické pôsobenie za znížených otáčok, plákanie za nižšej teploty vody, odstreďovanie za znížených otáčok

pranie v práčke za max. teploty vody 30-90 “ C, mechanické pôsobenie za znížených otáčok, plákanie za nižšej teploty vody, odstreďovanie za znížených otáčok, nežmýkať ručne

iba ručné, opatrné pranie, krátky prací cyklus, plákať opatrne, nežmýkať krútením, doporučená teplota 30-40″ C

výrobok neznáša pranie vo vode

môže sa sušiť v bubnovej sušičke pri nižšej teplote sušenia

môže sa sušiť v bubnovej sušičke pri normálnom sušiacom programe

zákaz sušenia v bubnovej sušičke

stanoví postupy žehlenia, teplotu žehlenia, použitia pary pri žehlení v domácnosti

max. teplota žehlenia 110″C, žehliť cez vlhkú handru

max. teplota žehlenia 150″C, žehliť cez vlhkú handru

výrobok sa nesmie žehliť, naparovanie a spracovanie parou je neprípustné

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *