14 skvelých nápadov na balkón

Balkón je skvelým miestom na pestovanie kvetov, byliniek, zeleniny a dokonca aj ovocných stromov. Ale môžete si tu zariadiť aj letný salónik. Stačí stôl, stoličky alebo pohovku, aby ste mali útulné miestočko na odpočinok a podávanie jedál. Veď si to len predstavte! Krásne chvíle s rodinou a priateľmi v obklopení voňavých kvetov či byliniek. Áno, aj takto môže vyzerať Váš balkón.

https://www.vera-nabytok.sk/p/25931/zahradna-lavica-so-stolikom-lalit.aspx

Moderné balkóny sú rozhodne viac než len miestom na sušenie bielizne. Ide o doplnkový letný rekreačný priestor. Každý z nás si relax na balkóne predstavuje inak. Mnohí ľudia radi vonku raňajkujú pijú popoludňajší čaj či kávu alebo čítajú knihy. Iní uprednostňujú spánok, ležanie, nič nerobenie. Pre niekoho je relax spojený so stretnutiami vo väčšej skupine, napríklad pri grilovačke. Sú aj takí, ktorí uprednostňujú aktívny oddych: siatie, sadenie a zalievanie rastlín. Pri zariaďovaní balkóna preto treba brať ohľad na svoje obľúbené aktivity – svoje aj rodinné.

https://www.vera-nabytok.sk/p/17173/ratanovy-set-garden-stol-6-kresiel.aspx

Zariaďujeme balkón, kde začať? Najlepšie je začať s nábytkom. Niekedy sa zmestí len kreslo a stôl – práve na rannú kávu. Keď to rozloha dovolí, oplatí sa investovať do stolíka a pohovky. Len si treba uvedomiť, že ide o outdoorové modely. Koberec môžete mať aj na balkóne – samozrejme prispôsobený na vonkajšie použitie.

https://www.vera-nabytok.sk/p/22792/zahradna-lavicka-kolna-124.aspx

Čo ešte? Nevyhnutne kvety. Na juhu budú dobre rásť muškáty, zo západu a východu – fuchsie a begónie, a zo severu môžete vysadiť macešky a brečtan. Oplatí sa pestovať aj bylinky a zeleninu. Špenát, koriander, rukola a hrášok rastú veľmi dobre aj v kvetináčoch. V salóniku na balkóne môžete jesť, čítať, rozprávať sa, vyhrievať sa na slnku. Alebo len relaxujte a nič nerobte.

1. Viac látok

Pri hľadaní útulnosti sa oplatí siahnuť po látkach. Vankúše, koberce, baldachýny sú skvelé pre balkóny. Balkón bude pohodlný a štýlový. Dokonca aj popoludňajší čaj Vám bude chuť oveľa lepšie. Farebné vankúše sú skvelým nápadom na rýchlu metamorfózu balkóna – stačí vymeniť obliečky na vankúše a je to hotové! Kvetinové vzory vždy upútajú pozornosť a sú nadčasové.

https://www.vera-nabytok.sk/p/22794/zahradna-lavicka-etelia.aspx

2. Na balkóne medzi kvetmi

Cítite sa lepšie obklopení kvetmi. Aj na balkóne! Na slnečný balkón vysaďte napríklad muškáty a petúnie, na tienený macešky, begónie a fuksie. Pri popíjaní kávy je fajn pokecať so susedom o tajomstvách pestovania kvetov či byliniek. Tak nezabudnite na kresielka a stolík na kávu! Na balkón by bol ideálny multifunkčný nábytok, ako napríklad záhradná lavica so stolíkom.

https://www.vera-nabytok.sk/p/25931/zahradna-lavica-so-stolikom-lalit.aspx

3. Osvetlenie na balkón – solárne lampy

Využite teplé letné dni a možnosť posedenia na terase, čo najdlhšie. Aby ste si mohli vychutnávať večerné posedenie pri vínku na balkóne, nesmiete zabudnúť na osvetlenie. V lete je slnka viac než dosť a tak určite siahnite po solárnom osvetlení. Počas dňa sa nabije a večer Vám poskytne príjemné romantické svetlo. Solárne svietidlá sa dnes vyrábajú v rôznych variantoch a dizajne. Svetlá na balkóne tak budú aj dizajnovým doplnkom.

Free photo beautiful light lamp decoration

Svetlo zo solárnych lámp je mäkkšie a veľmi príjemné. Vaše posedenie s partnerom či priateľmi bude veľmi príjemné, a zároveň Vašim susedom nebudete svietiť do okien.

4. Balkónová podlaha – urobte si sami

Na balkóne nemusí byť iba dlažba. A povedzme si úprimne, že dlažba pôsobí chladne a neútulne, aj keď sa možno najlepšie udržiava. Siahnite po dreve! Krásnu podlahu vytvoríte vďaka dreveným lamelám, ktoré sú dnes veľmi trendy. Ak ste zruční, môžete si vytvoriť podlahu sami, napríklad pomocou dosiek z paliet. Výber náteru je na Vás. Dnes sú už v obchodoch dostupné aj ,,umelé“ lamely, ktoré sa vyrábajú z PVC.

Free photo wooden floor

5. Balkón plný muškátov

Stojaté, vysiace, veľkokveté – muškátov je dosť. Kvitnú celú sezónu a sú nenáročné. Tieto kvety sú ideálne na zdobenie slnečných balkónových salónikov. A tie farby. Kvety Vám na balkón prinesú kúsok prírody. Pohľad na ne je upokojujúci, a zároveň Vám môžu vytvoriť prírodnú stenu na oddelenie balkóna od okolitého sveta.

6. Ovocný raj

Salónik na terase môže byť súkromným rajom, kde plodia aj citrusové plody. Na pestovanie v kvetináčoch sú vhodné citróny, mandarínky a kumquaty. Stačí ich zasadiť a pohostenie pre návštevu budete mať hneď po ruke.

7. Staré ako nové

Z času na čas je potrebné nábytok na terasu obnoviť. Je to jednoduché: stačí použiť správny prípravok, ako je farba, moridlo alebo lak. Starý stôl a stoličky budú vyzerať ako nové. A možno nemáte starý nábytok, ale túžite po akomsi retro nábytku. Skúste nový nábytok v ,,starom“ štýle. Napríklad ratanové kreslo ako zo 70. tych rokov.

čierny kov + prírodný ratan - Ratanové kreslo K336

8. Dovolenka pre izbové rastliny

Niektoré izbové rastliny radi trávia leto na slnečnom balkóne. Medzi ne patrí vavrín ušľachtilý, teda bobkový list. V jeho tieni môžete pracovať na notebooku alebo len tak relaxovať. Doprajte dovolenku aj Vašim kvetom, ktoré Vám tvoria krásne prostredie v interiéri.

9. Miesto na socializáciu

Keď je balkón alebo terasa veľká, môžete na nich organizovať stretnutia vo väčšej skupine. Nevyhnutný je nábytok odolný voči rozmarom počasia či slnečným lúčom. Podľa toho koľko miesta máte, môžete si vybrať rohovú sedaciu súpravu, kreslá a stôl, jedálenský set, alebo hojdacie kreslo. Skutočne závisí len od Vašich priestorových možností.

Záhradná hojdacia lavička WILIO
https://www.nonstop-nabytok.sk/zahradna-hojdacia-lavicka-wilio
Závesné kreslo EGGY

10. Pohovka pre dvoch

K pohodlnému odpočinku niekedy nestačí ani kreslo alebo stolička na balkóne. Stojí za to vedieť, že sedacie súpravy sú vhodné aj do exteriéru. Ide o špeciálne vonkajšie sedacie súpravy, v rôznych tvaroch. Nezabúdajte ale ani sa starú klasiku – lavičku.

ilustračné foto  - čierna - Záhradná lavička ETELIA

11. Vlastné bylinky a zeleninu

Aj na najmenšom balkóne môžete pestovať bylinky a zeleninu. Stačia kvetináče, či už vysiace alebo bylinková stena. Ak Vám to priestor dovolí, určite siahnite po vyvýšenom záhone. Môžete si dopestovať paradajky, papriku, či mrkvu. Predstavte si, že ihneď po ruke budete mať mätu do nápoja alebo petržlenovú vňať do polievky.

12. Mini balkón

Na miniatúrnom balkóne si môžete vykúzliť aj útulný salónik. Záhradná kovová lavička so stolíkom. Doplňte vankúše a deky. Zopár kvetov v malých kvetináčoch, svetlo a malý kúsok Vášho raja je hotový.

čierny kov  - Záhradná lavička s výsuvným stolíkom DAGNO
https://www.nonstop-nabytok.sk/zahradna-lavicka-s-vysuvnym-stolikom-dagno

13. Vonkajšia jedáleň

Na balkóne si môžete dať raňajky, popoludňajší čaj alebo podávať kávu. Môžete si vychutnávať obed či spoločnú večeru s rodinou. A čo tak grilovačka? Na čerstvom vzduchu Vám bude aj viac chutiť a jedlo si viac vychutnáte. Čo teda potrebujete pre vytvorenie vonkajšej jedálne? Stôl a stoličky, jedálenský set na terasu.

Ratanový set Garden stôl + 6 kresiel
https://www.nonstop-nabytok.sk/ratanovy-set-garden-stol-7-kresiel

14. Balkónový koberec

Vedeli ste, že existujú koberce na balkón či terasu? Neovplyvňuje ich dážď ani slnečné žiarenie. Ľahko sa udržiavajú v čistote. Rovnako ako koberce do obývačky majú rôzne vzory, farby a rozmery. Skúste koberce na balkón. Je to špeciálny druh kobercov, ktoré sú vhodné do exteriérov. Takto Váš balkón dostane šmrnc.

Photo attractive long narrow balcony

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *