Jedálenský stôl – aký ?

stol rodina

Stôl v domácnosti možno s určitosťou pokladať za ohnisko deja každej rodiny.

Stôl v domácnosti možno s určitosťou pokladať za ohnisko deja, toho každodenného, príležitostného i výnimočného. Kus nábytku a pritom jeden zo základných pilierov rodiny. Pri takomto jedálenskom či kuchynskom stole sa každodenne stretávame s členmi rodiny. Pri raňajkách, kedy sa posmeľujeme do nového dňa. Pri večeri, keď si po uponáhľanom a náročnom dni vydýchneme a vzájomne zdieľame svoje pekné i zlé zážitky. No a v neposlednom rade, pri stole prijímame hostí na slávnostný obed či susedku od vedľa, ktorá si zašla na kávu.

Jedálenský stôl preto nemôžeme kúpiť prvoplánovo a unáhlene. Musí spĺňať viacero kritérií. Je potrebné zohľadniť jeho veľkosť a tvar, materiál a farebné prevedenie, spôsob rozkladania na väčšiu plochu a jeho stabilitu i bezpečnosť, najmä ak jeho užívateľmi budú aj malé deti. No a samozrejme dôležitý je aj jeho dizajn, aby bol podľa našich predstáv a zároveň bol praktický.

Veľkosť a tvar

Aký veľký by mal byť jedálenský stôl? Jeho rozmery závisia najmä od priestoru a počtu osôb, ktoré ho budú denne využívať, ale i účelu, na aký bude slúžiť a od úrovne stolovania.

Priestorové možnosti určujú tvar jedálenského či kuchynského stola. Trh ponúka základné tvary a to obdĺžnik, štvorec, ovál a kruh. Alebo aj extravagantnejšie ako trojuholník, šesť či osemhran, alebo rôzne nepravidelné útvary.

Jedálenský stôl v tvare obdĺžnika a kruhu.

Jedálenský stôl v tvare trojuholníka a šesťhranu.

Zatiaľ čo v priestrannej jedálni si môžeme vyberať podľa nášho gusta, v malej panelákovej kuchyni sú vhodnejšie skôr stoly v tvare obdĺžnika a štvorca, pretože úspornejšie využívajú priestor a možno ich umiestniť aj k stene či do rohu kuchyne a v prípade potreby ho povytiahnuť, čím sa vytvorí priestor pre ďalších stolujúcich. Štandardným odporúčaným rozmerom  do malej panelákovej kuchyne je stôl s mierami 120 x 80 cm. Avšak táto miera pre pohodlie stolujúcich nepostačuje. Je nutné myslieť aj na to, že na stôl potrebujeme umiestniť koreničky, dresingy, obrúsky a pri slávnostnejších príležitostiach vázu s kvetmi či svietniky so sviečkami. Týmto narastajú nároky na rozmer stola. Štandardne sa pre pohodlie jednej stolujúcej osoby ráta s plochou 60 X 40 cm (šírka x hĺbka). Pre pohodlie 4 osôb je potrebný minimálne stôl 130 x 85 cm.  Pri kruhových stoloch si 3–4 osoby vyžadujú priemer minimálne 100 cm, 6 osôb minimálne 120 a 8 osôb priemer asi 150 cm.

Občas potrebujeme za stôl usadiť väčší počet ľudí ako obvykle. Vhodnou voľbou je teda rozkladací stôl. Najlepšie s doskou zabudovanou v konštrukcii stola, aby sme nemali problém s tým, kam ju umiestniť, keď ju páve nepotrebujeme. Dôležitými atribútmi sú obtiažnosť samotného rozkladania, aby sme k tomu nepotrebovali celú armádu pomocníkov a stabilita rozloženého stola, aby náhodou slávnostný obed s priateľmi nedopadol nepríjemným faux pas.

Pozor však na primeraný výber stoličky k stolu. Za normovanú výšku stola sa pokladá rozmedzie 75 – 76 cm, čomu prislúcha stolička s výškou sediska 46 cm. Príliš nízka stolička spôsobí, že sa budeme cítiť ako trpaslík na obede u obra a naopak,  vysoká stolička k nízkemu stolu vytvorí nepohodlie a diskomfort.

Materiál

Ďalšou veľkou dilemou je materiál, z ktorého bude stôl vyrobený. Dnešný moderný trh ponúka mnoho rôznych alternatív a kombinácií.

Stálou nadčasovou klasikou je masív. Na výrobu dreveného stola sa najbežnejšie zvyknú používať dreviny  ako buk, dub, čerešňa, javor, breza a orech, z ihličnatých drevín borovica a smrek. Novinkou sú však aj výrobky z exotických drevín. Lacnejšou verziou, ktorá uspokojí túžbu po dreve je dyha alebo inak dyhovaná drevotrieska. Ďalšou, cenovo najdostupnejšou možnosťou, je laminovaná drevotrieska.

Novinkou dnes už nie je jedálenský stôl s vrchnou doskou z tvrdeného skla. Je už len na našom vkuse či si vyberieme sklo číre, mliečne, pieskované, alebo s extravagantnejším efektom rozbitého skla. Pri vrstvení skla sa medzi sklenené dosky vkladajú aj farebné fólie s rôznymi ornamentmi.

Milovníkom moderného dizajnu z netradičných materiálov ulahodí jedálenský stôl z kameňa či z ocele v kombinácii s tradičným drevom, sklom či plastom.

Farebné prevedenie a dizajn

Akú farebnú úpravu by mal mať náš stôl, závisí od našej fantázie a predstáv. Vo všeobecnosti však platí, že zatiaľ čo do veľkých interiérov je vhodný akýkoľvek výber, do malých priestorov je vhodnejšia alternatíva svetlejších odtieňov. K stolu je potrebné samozrejme vhodne farebne i štýlovo doladiť stoličky.

A aký dizajn voliť? Tu sú inšpirácie:

Inšpirácie jedálenských stolov do modernej domácnosti.

Iné praktické maličkosti

Praktickými doplnkami u jedálenských stolov sú zásuvky umiestnené pod hlavnou vrchnou doskou. Dobre poslúžia napríklad na uloženie drobností potrebných na dekoráciu slávnostného prestierania. Takto budú vždy poruke, čo oceníte najmä v zhone, keď ostáva už len pár minút do príchodu pozvaných.

Niektoré stoly majú pod vrchnou doskou umiestnenú policu, na ňu sa zmestia všetky nepotrebné  drobnosti, ktoré práve pri stolovaní nepotrebujeme a naopak do zásoby si tam môžeme uložiť napríklad obrúsky. Takto nemusíme zakaždým odbiehať od hostí.

Síce pripomienka na záver avšak najdôležitejšia na vážnosti. V neposlednom rade musíme dbať na bezpečnosť. Stôl musí byť stabilný. Ak dennodennými stolujúcimi budú deti, vtedy by mali byť hrany stola zaoblené, aby nedošlo k nepríjemnému úrazu.

Tento obsah bol zaradený v Tipy a triky. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *