Zariadenie kúpeľne v panelákovom dome.

Kúpeľňa ako aj ostatné izby našich domácnosti si vyžaduje zvýšenú pozornosť už pri jej samotnej realizácii. Veľkosť a charakter kúpeľne má byť navrhnutý z jasnou predstavou ako a čím bude zariadená, aby sme predišli možným problémom s nedostatkom miesta pre zariadenie nábytkom.

Ak chceme zariadiť kúpeľňu, ktorá prešla rekonštrukciou akéhokoľvek typu, dokonca bez nášho vedomia ako a kým bola realizovaná, zvýšte prosím pozornosť :

 

xvoda-koupelna1.1 (250x166)

inštalácia odpadových rúr

Prvoradé je vedieť všetko o tom, v ktorých častiach múrov sa čo nachádza – potrubie na vodu, odpad vody, elektroinštalácia, možné plynové rúry / norma zakazuje plynové vedenie viesť múrom, uistite sa prosím, či boli zachované predpisy / podlahové kúrenie a jej pripojenie do elektrickej siete.

36347_133835046646053_5940602_n (450x338)

inštalácia odpadových rúr

Informácie tohto druhu sú dôležité preto, aby až budeme v pomerne malom priestore vŕtať diery na uchytenie sprchového kúta, alebo vaničky, skriniek kúpeľňového nábytku, osvetlenia a pod., aby sme neprerušili vedenie niektorých inštalácii, čo môže mať za následok škody vyššieho rozsahu nie len na majetku, ale aj na zdraví.

 

47800susicka1 (586x600)

sušička prádla v kuchyni

Podľa bežného štandardu by do kúpelne mala vôjsť vaňa, alebo sprchový kút, umývadlo, ak nie je možné inak aj záchodová misa / WC / práčka. Ak je v kúpeľni málo miesta, možno práčku osadiť do kuchynskej linky v kuchyni, ak to samozrejme dovolí priestor. Ďalej sa využívame aj sušičku prádla, ktorá ak byt nemá balkón, je výborných pomocníkom na sušenie textílii. Sušička prádla si nevyžaduje / môže sa však pripojiť / priame napojenie na odtok odstredenej vody do potrubia ako umývadlo, alebo sprchový kút / sušička prádla má samostatnú nádobu na vodu / preto ju môžeme inštalovať aj v inej časti bytu.

Jej dizajn je však ťažko doladiť zo zariadením spálni, detských izieb, alebo obývačiek, sušička (397x600)preto je vhodnejšie, samozrejme ak to priestor kúpelne dovolí, ju umiestniť práve tam.

Tiež je treba pamätať aj na to, že pri práci vydáva ako každé iné zariadenie istý hluk, ktorý môže byť počas jej práce rušivý. Keď je v činnosti je počuteľná, dosahovaná hlučnosť je mierne vyššia ako hlučnosť práčky pri praní, ale zároveň nižšia ako pri odstreďovaní.

 Všetky modely sušičiek sa dajú pripojiť na kanalizáciu. V tomto prípade je skondenzovaná voda automaticky prečerpávaná do kanalizácie a nemusí sa hromadiť v zásobníku. Pre pripojenie sušičky bielizne do kanalizácie si napojte sušičku do rovnakého odpadu ako sa používa pri pripojení práčky (pripojenie do steny, nie do sifónu umývadla).

Úložné skrinky na potreby osobnej hygieny a čistiacich prostriedkov :

Domacnost1_r600 (600x377)Je toho dosť, čo sa do tak malého priestoru musí vôjsť, aby bolo všetko po ruke a nemuseli v tak intímnej chvíli akou osobná hygiena je, odbehovať pre veci osobnej potreby niekam mimo kúpelne. Však?

 Využívajte preto pri zariaďovaní kúpelní závesné zariadenia, v zmysle umývadla, záchodovej misy, skriniek, alebo ak sú to vysoké skrine tak určite na vyvýšených nožičkách. Takto chránite nábytok od dlhodobého priameho kontaktu s vodou a kúpelňa sa tiež výborne upratuje.

kúpeľňa

Ak bude kúpeľňa plná spodných skriniek k tomu umývadlo s podstavcom do podlahy, ktorý sám o sebe neposkytuje veľa úložného priestoru, sušičky prádla, môže sa stať, že to bude atraktívny no nie veľmi praktický priestor na obsluhu, Samozrejme, že svoj účel splní v oboch prípadoch.

 

medium_5345 (350x247)

kúpeľňová zostava

Pri zariaďovaní kúpeľní je našou prvoradou výzvou rozhodnúť sa na použití materiálov, z ktorých má byť vyrobený nábytok. Všetky materiály, ktoré budú použité, majú byť odolné voči vode. Napríklad, drevo či už prírodné, alebo vyrobené na báze dreva, drevotrieskový materiál a pod., pridá teplo do každej kúpeľne. Iroko, teak, dub a tmavý orech sú len niektoré z najbežnejších druhov dreva, ktoré sa používajú. Použiť však možno akýkoľvek typ dreva a výrobkov z neho za predpokladu, že bolo opracované pre takéto použitie v zmysle opracovania, náterov, fólii, ktoré drevo ochránia a zaručia stálosť materiálu aj vo vlhkom prostredí. Takto opracovaný môže byť aj céder, javor, alebo breza. Rôzne odtiene dreva v kombinácii s mramorom umývadiel a keramiky obkladov napomáhajú k vytvoreniu rôznych nálad, od moderných až po tradičné, alebo dokonca rustikálne.

rustikal

 

Niekoľko praktických rád :

vanicka (640x494)Odporúčame si zakúpiť sprchový kút s vyvýšenou vaničkou. Kúpelňa slúži aj na pranie a ak v kúpeľni nie je vaňa, vyvýšená vanička môže byť veľmi praktická. Sprchové kúty vyrobené iba na osobnú hygienu s nízkou vaničkou neposlúžia na napr. umytie dieťaťa, vyliatie vody z vaničky po umytí bábätka, základné ručné pranie, ktoré aj napriek práčke je v domácnosti vykonať nevyhnutné. A ak odľahčíme túto tému, výborne poslúži pre vianočného kapra či veľkonočnú oblievačku…Nebezpečný môže by vychádzanie zo sprchového kúta, hrozí pošmyknutie, preto je vhodné ak vo vaničke je protišmyková podložka, prípadne máme namontované držiaky, o ktoré sa oprieme pri vstupe aj výstupe zo sprchového kúta.

 

 

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Zariadenie kúpeľne v panelákovom dome.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *