Význam skratiek v nábytku

Pri výbere  nábytku sa stretávame s rôznymi  skratkami materiálov.
Vieme  vlastne, čo ktorá skratka znamená?

material

Podľa účelu využitia  ako aj cenovej dostupnosti  sa môžeme ľahšie rozhodnúť, aký materiál si zvolíme, ak sa dopredu oboznámime  s najviac používanými  skratkami. Najviac  sa stretávame so skratkami ako sú: DTD, LTD, ABS, MDF. Ide o doskové  materiály,  ktoré sa líšia usporiadaním  a hrubosťou drevenej dŕte, typom spojiva, svojimi materiálovými  vlastnosťami, spôsobom spracovania ako aj mechanickými vlastnosťami.

Označenie DTD:ide o základnú drevotriesku bez povrchovej úpravy   DTD,tiež uvádzaný ako najobyčajnejší materiál.Drevené triesky sú spojené fenolformaldehydovou živicou. Dosky je možné povrchovo upravovať dyhovaním alebo laminovaním kvôli rôznym účelom využitia.

Dyha ako okrasná vrstva DTD sa vyznačuje  svojimi prírodnými vlastnosťami  a originálnou drevenou štruktúrou.    DyhaDyhované dosky vyzerajú ako drevené, keďže na povrchu je skutočné drevo .

Väčšie využitie a zároveň lacnejšou  náhradnou variantou  v nábytku majú lamino dosky LTD:laminované  drevotrieskové dosky.Vznikajú   zalisovaním  melamínovej živice  a dekoračného papiera .
Vďaka  rozmanitosti farieb, dekorov  a grafickým možnostiam  sú tieto imitácie nerozoznateľné od originálu.
Ďalšími   výhodami  sú odolnosť proti nárazu, poškriabaniu, pevnosť, rýchla a jednoduchá montáž, čím sú určené na rôzne použitia v rôznych hrúbkach 14,16,18 mm.    rozmer ltdV spojení s LTD je veľmi dôležité aj olepenie hrán.  Nie len z estetického hľadiska, aby nebolo vidieť drevotriesku, ale hlavne z dôvodu nepreniknutia vlhkosti, čím by došlo k znehodnoteniu samotného  materiálu. Aj v tomto smere  sa kladie dôraz na kvalitu. Ňou sa vyznačuje  skratka ABS – ide o plastové hrany   ABS hrany :sú odolnejšie  v porovnaní s papierovými nažehľovacími,        nažehlovaniektoré svojou krehkosťou sa veľmi skoro poškodili. Na olepenie  korpusov sa väčšinou používa  hrúbka  hrany 0,5mm. Predné hrany skriniek sa olepujú ABS hranou v hrúbke 1,5mm- 2mm,   abs-2ktorá vyzerá krajšie, pretože má zaoblenejšie hrany.

Materiál MDF je prírodnejším  materiálom, ktorý sa vyrába bez  použitia lepidiel.Vďaka jej štruktúry  má veľmi  dobré tvarové opracovanie. Dajú sa do nej frézovať rôzne profily, ale  môže byť aj hladká. Povrch MDF dosky sa môže upravovať a to buď foliovaním, kde sa na dosku za tepla nalisuje fólia PVC alebo lakovaním:lak lesklý, matný.  MDF dvierka

Pri výbere svojho nábytku  sa môžeme teda inšpirovať, rozhodnúť,  ktorý materiál  si vyberieme pri zariadení svojho príbytku, ktorý nám vytvorí  príjemný pocit domova  a zabezpečí pravú domácu pohodu.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *