Starožitný nábytok a červotoč

starožitnosť z roku 1726 - v cene 1 115 316 EUR

starožitnosť z roku 1726 – v cene 1 115 316 EUR

Zvýšený výskyt červotoča je pozorovateľný hlavne v lete počas teplého počasia, kedy sa liahne. Tento hmyz nazývame červotoč, pretože, predtým ako sa vyliahnu, sú jeho larvy podobné červom. Po vyliahnutí sa stávajú hmyzom oválneho tvaru červenohnedej farby. Pod mikroskopom možno pozorovať, že sú pokryté žltými vlasmi. Mimoriadne dobre sa mu darí rozmnožovať a prežívať v starožitnom nábytku, vyrobenom hlavne v Európe a podľa štúdii aj v nábytku vyrobenom na Novom Zélande. Larvy červotoča dokážu v dreve prežiť aj 3 roky. Ide predovšetkým o drevo ako je buk, breza, čerešňa, smrek a jelša.

Identifikácia

napadnuté drevo

napadnuté drevo

Pri pozornom preskúmaní aj voľným okom, aj keď to samozrejme vyžaduje dobrý zrak a sústredenosť, môžeme pozorovať vzniklé malé okrúhle dierky. Tieto otvory sú dosť jasným údajom o prítomnosti červotoča, ktorý je doprevádzaný aj zvukom, hlavne počuteľným pri zachovaní úplného ticha. V tomto priestore červotoč kladie vajíčka v skupinách až do 50, obvykle v trhlinách, zakončeniach, alebo nedostatočne opracovaných spojoch drevených materiálov.

cervotocprouzkovany_0

červotoč prúžkovaný

Larvy majú sivasto bielu farbu. Napadnutie červotočom poznáme aj podľa badateľných a ťažko vysvetliteľných malých kopčekov drevného prachu.

Prevencia

napadnuté drevo1

vizuálny pohľad na napadnuté drevo

Ak máme starožitný nábytok a chceme ho používať každodenne, je potrebné robiť opatrenia ešte skôr ako ho začneme používať. Tomu by malo predchádzať dôkladné vizuálne prezretie každej jeho časti. Ak je všetko v poriadku zase dbať na to, a to vždy na jar, natrieť ho určeným olejom, ktorý necháme v dobre vetranom priestore uschnúť po dobu niekoľkých dní. Vopred sa však uistime, a to tak, že olej najprv nanesieme na malú, voľným okom neviditeľnú časť nábytku, že nebude mať vplyv na jeho povrchovú úpravu.

 

palivové drevo v izbe

palivové drevo v izbe

Starožitný nábytok radi využívame v starobylo zariadených izbách s krbom. V tomto zmysle však nezabúdajme, že červotoč si vieme do domácnosti zaviesť aj prostredníctvom palivového dreva. Preto nie je vhodné uskladňovať toto drevo spolu so starožitným nábytkom.

Odstránenie červotoča

červotoč

červotoč

Ak už zistíme, že je nábytok zamorený červotočom, použijeme na jeho odstránenie prípravky určené na túto „liečbu“. Jedná sa o insekticíd na báze oleja, ktorý sa aplikuje priamo do zdroja nákazy ako aj v okolí okolo napadnutia. Najlepšie striekačkou do jednotlivých otvorov a chodbičiek, ktoré si červotoč vyhĺbil. Ak sa jedná o malé kúsky dreva, tie možno do roztoku ponoriť celé. Nakoľko je tento proces toxický, pri jeho používaní nezabúdajme na ochranu rukavicami a ochrannými okuliarmi. Toto ošetrenie by s najväčšou pravdepodobnosťou malo zničiť zdroj napadnutia a v budúcnosti predísť ďalšiemu zamoreniu. Niekedy je tento proces potrebné opakovať a po uistení sa, že je červotoč odstránený zistiť, či jeho prítomnosť nenapadla drevo natoľko, že je jeho ďalšie používanie ohrozené. Oslabenie dreva môže viesť k jeho prelomeniu, preto je dobré skôr ako budeme používať starožitný nábytok tieto nebezpečenstvá vylúčiť.

Ani v tomto prípade nestoja moderné technológie bokom. Je známy technologický postup na báze ionizujúceho gama žiarenia. Celý tento proces sa vykonáva v špeciálnej komore a slúži ku komplexnému odstráneniu všetkých škodcov.

injekt_4

injektážne aplikovanie prostriedku na odstránenie červotoča

V každom prípade je potrebné všetko toto vziať do úvahy prv ako si zadovážime starožitný nábytok. Aj keď starožitný nábytok vyzerá zvonku zachovalo, existuje neviditeľný škodca, ktorý ho zvnútra nahlodať spolu s časom tak, že prinesie viac sklamania ako radosti.

 

 

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Starožitný nábytok a červotoč

 1. Majo povedal:

  Viem pomoct pri probleme s drevokaznym hmyzom.Mikrovlna technologia..
  mhrina@gmail.com

  • Miro povedal:

   Dobrý deň.
   V prípade, že nás naši čitatelia oslovia so záujmom opravy drevokazným hmyzom napadnutého nábytku, oslovíme Vás a sprostredkujeme možnú spoluprácu.

   S pozdravom Miro…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *