Montáž zamykania dverí skrine, alebo komody.

montáž zámku do skrine, alebo komody

uzamykanie dverí nábytku

Ak montujeme zámok pre domáce využitie, ale do malých kancelárií, zadovážime si voľne dostupný zámok so štandardne 2, alebo 3 náhradnými kľúčmi.

Ak zariaďujeme napr. pracovné priestory môžeme si zadovážiť zámky s rovnakým kľúčom pre prípad, že uzavreté skrinky používa napr. jedna osoba. Nemusí tak nosiť veľký zväzok kľúčov, ale iba jeden, s ktorým si otvorí všetky potrebné priestory za ktoré je zodpovedný.

zámok s rovnakým kľúčom

zámok s rovnakým kľúčom

V prípade, že chceme vytvoriť napr. centrálne skrinky pri strážených recepciách, alebo v nákupných centrách a pod., použijeme zámky s rozdielnymi kľúčmi, ale zároveň s možnosťou jedného centrálneho kľúča. To pre prípad núdzového otvorenia majiteľom, alebo obsluhou na to poverenou.

zámky s rozdielnymi kľúčmi a jedným kľúčom ktorým otvoríte všetky

zámky s rozdielnymi kľúčmi + centrálny kľúč, ktorým otvoríte všetky

Samozrejme, že ak chceme uzatvárať skrinky každú s iným kľúčom bez možnosti centrálneho kľúča, aj také riešenie je možné. Tak v tomto, ako aj pri ostatných alternatívach, zabezpečíme vhodné odkladacie miesto na náhradné kľúče, najlepšie v samostatne uzamykateľnom priestore.

zámok s rozdielnými kľúčmi

zámok s rozdielnými kľúčmi

skrinka-na-kluce-s

skrinka na kľúče

Montáž zámku :

zámok

zámok a komponenty

1/ V prvom rade si dobre naplánujme kde chceme mať uzamykanie – zámok. Vo všeobecnosti platí, že ho montujeme pri úchytke na otváranie a zatváranie. Opatrne navŕtame otvor, smerom z čelnej strany do vnútornej, aby sme v prípade, že s nám pri vŕtaní otvoru na konci vŕtania odlúpne materiál, nebol viditeľný z čelnej strany dverí. Štandardný priemer zámku je, alebo 16.5 mm, alebo 18 mm. Aby zámok vošiel do otvoru ľahko, nie nasilu, nebodaj nabíjaním kladivom, otvor robíme cca o 2 mm väčším vrtákom. Toto robíme aj preto, lebo obruba, ktorá sa osadí na koniec z čelnej strany na zámok, má profil riešený tak, že sa zasunie aj medzi zámok a navŕtaný otvor.

zamok1

zámok s komponentami

V nami uvedených typoch zámkov uvádzame aj také, ktoré sa  nasúvajú spredu do vnútra a od zadnej strany sa naskrutkuje jazyk zámku a poistí  maticou, ktorá zámok v otvore upevní.

Pre zaujímavosť uvádzame prierez vložkou zámku, ktorá nám jednoduchým spôsobom prezentuje ako funguje kľúč v zámke.

ako funguje zámok

ako funguje zámok

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *