Romantika a nádych histórie – Vintage štýl

Romantika a nádych histórie – Vintage štýl

Štýl vintage v modernej domácnosti.

Štýl vintage v modernej domácnosti.

Medzi najmodernejšie prúdy, ktoré zaviali do súčasných dizajnov patrí starobylý vintage štýl. Pôvodne pojem vintage označoval kvalitné a vydarené ročníky vína. Neskôr sa preniesol aj na brandy či whisky a postupne aj do ostatných oblastí ako oblečenie, šperky či do bytového dizajnu.

A to isté ako o víne platí aj o vintage nábytku či bytových doplnkoch. Ide o pekné a vydarené kúsky ktorých pôvod siaha do 20-tych až 70-tych rokov 20. storočia. Ide vlastne o kúsky nábytku či doplnkov, ktoré nesú známky starobylosti a histórie. Nábytok, na ktorom čas zanechal vrásky ako na tvári starčeka. Nábytok, ktorý má dušu a ukrýva tajomné príbehy ľudí. Nábytok, ktorý dodá interiéru neopakovateľnú atmosféru a odlíši ho od tuctových katalógových dizajnov.

Pravý vintage nábytok bol vyrobený v minulosti. Patril teda už jednému alebo viacerým majiteľom a je svedkom mnohých udalostí. Unikátne kúsky starobylého nábytku možno nie sú ani tak ďaleko. Zopár ich možno skrýva aj povala starých mám. Originálne kúsky možno nájsť aj na blšom trhu, v starožitníctvach alebo v inzerátoch na internete.

Moderný nábytok s prvkami vintage.

Moderný nábytok s prvkami vintage.

Dnešný trh ponúka aj nábytok, ktorý navrhli súčasný dizajnéri, ktorí sa inšpirovali štýlom vintage.. Je tvorený najmä pre tých, ktorí majú radi spájanie historických prvkov  s moderným dizajnom.  Vo veľkej miere sa tu používa napríklad patinovanie, aby sa dosiahol efekt starožitného nábytku. Takýto nábytok je jednoduchšie zaobstarať a ľahšie skombinovať, keďže je tvorený ako ucelená kolekcia.

Zariadiť si domov v štýle vintage nie je však vôbec jednoduché.  Nájsť na potulkách starožitníctvami tie správne kúsky si vyžaduje mnoho času i šťastie. Starožitný nábytok a doplnky musia v interiéri tvoriť ucelený prvok a byť v harmónii, aby si zachovali svoje čaro a dokázali tak vytvoriť romantickú atmosféru zašlých časov. Ako všetko ostatné aj štýl vintage má svoje pravidlá:

1. Vyžaduje si priestor, aby jednotlivé kúsky dostatočne vynikli a navzájom sa nerušili. Do menších miestností je teda potrebné voliť menší nábytok alebo sa skôr zamerať na starožitné doplnky.

Vintage nábytok sa najlepšie vyníma v priestranných miestnostiach.

2. Ideálnou voľbou farby stien je biela alebo jemné pastelové farby, ktoré dotvoria romantickú náladu izby a nerušene nechajú vyniknúť samotnú skriňu, pohovku alebo starožitný svietnik.