Niečo o poťahových látkach

  sedacia suprava   Dominantou obývacej izby je sedacia súprava, ľudovo povedané gauč. Aby dobre slúžil a zároveň aj dlho plnil svoju estetickú funkciu, musí mať kvalitnú poťahovú látku. Takú látku, ktorá bude spĺňať naše požiadavky a kritéria.

Po akej „poťahovke“ siahnuť? Ako vždy, je dobré si utriediť pre koho a načo bude gauč slúžiť. Ak máme doma malé deti, zvieracích miláčikov a sedačka bude dennodenne slúžiť nie len na pohodu leňošenia, ale aj pochutnávanie si na jedle pri televízii, je určite lepšie siahnuť po poťahových látkach, ktoré sa jednoducho čistia a ľahko udržiavajú. Ak ju budú využívať iba opatrní straší ľudia iba vo výnimočných prípadoch pre návštevu,  tak spokojne si môžu zvoliť aj látkové poťahy, ktorých čistenie by zvládla iba odborná upratovacia čata. Na výber je široká ponuka druhov poťahových látok, rôzne vzory, farby a štruktúry. Aby sme v tom mali poriadok, urobíme si v tomto článku krátky súhrn jednotlivých typov.

1. Koža

sedacia suprava  - koža

Sedačka z anilínovej kože.

Je prírodný materiál, ktorý je vo svete sedacích súprav synonymom luxusu a prestíže. Vo väčšine sa používa koža z hovädzieho dobytka. Pri spracovaní sa koža delí na niekoľko vrstiev. Pre čalúnenie je najvhodnejšia vrchná vrstva. Spodná vrstva split (štiepenka) je málo pevná a preto môže ľahko dôjsť k prelámaniu na povrchovej úprave a sú farebne nestále. Kožu určenú na čalúnenie možno zatriediť do niekoľkých kategórií.

Anilínové kože – na ich vzhľade sa spracovanie podpíše najmenej. Sú máčané v čírych moridlách až 12 hodín. Ich povrch je potom upravený transparentnými farbivami. Zachováva si tak prirodzenú štruktúru so všetkými nedokonalosťami a znakmi. Preto je určená najmä fanúšikom jedinečnosti a prirodzenosti prírody. Je však náročnejšia na údržbu. Čas sa na nej podpíše nádhernou, osobitou patinou. Túto kategóriu tvorí iba 5 % čalúnnickej kože na svete. Tým, že na povrchu kože je iba tenká vrstva farby zachováva si kože dobrú priedušnosť.

Semi-analínové kože – sa najprv močia v anilínových moridlách. A potom je na ne striekaním nanesená tenká pigmentová vrstva (najčastejšie priehľadné a lesklé farbivá), ktorá prekrýva malé nedostatky a zjednocuje farbu, zároveň zvyšuje ich odolnosť a úžitkové parametre. Zachováva si však jemnosť a prirodzený vzhľad a pomerne dobrú priedušnosť, keďže póry kože nie sú upchaté farbami a moridlami.

sedacia suprava  - korigovanaPigmentovaná (korigovaná) koža – je najrozšírenejšia a najpoužívanejšia úprava. Nedostatky kože (ako stopy po bodnutí hmyzom, jazvy, a pod.) sú odstránené zbrúsením. Následne otlačením koža opäť získava prirodzený vzhľad štruktúry. Potom je na ňu nanášaný farebný pigment, čím sa zabezpečí jednotné sfarbenie v širokej ponuke farieb  a ochranné vrstvy, ktoré zabezpečujú odolnosť.  Je preto vhodná pre intenzívne užívanie  aj vďaka jednoduchej údržbe.  Je však menej priedušná.

Nubuk – je pieskovaná anilínová koža. Získava jemný, zamatový povrch a je vhodná len pre málo intenzívne používanie. Na údržbu sa odporúčajú osobité prípravky určené pre nubuk.

Pull up – je to voskovaná resp. olejovaná koža. Táto koža sa natiahnutím zosvetlí resp. odkryje svetlejšiu podkladovú kožu. Ošetruje sa olejovými resp. voskovými prípravkami.

Bycast – je spodná koža (štiepenka) alebo zbrúsená vrchná koža, na ktoré sa tlakom špeciálnym postupom nanáša polyuretánová vrstva, čím koža získava jednotný vzhľad farby i štruktúry. Natiahnutím  sa zosvetlí a po uvoľnení tlaku sa stiahnutím vráti k pôvodnej farbe.  Je veľmi jednoduchá na údržbu.

Ak to v krátkosti zhrnieme a porovnáme, tak medzi najkvalitnejšie a najdrahšie typy kože patria anilínová a semi-anilínová. Sú dobre priedušné avšak náročné na údržbu. V zime teda tak nechladia a v lete sa na nich nepotí zadok. Avšak je potrebné sa o ne dobre starať, aby sa dožili neopakovateľnej a výnimočnej patiny starožitnej kože a pritom si zachovali pružnosť, ktorou sa zabráni prasklinám.

Kože, ktorých horná vrstva je upravovaná farbením a ochrannými vrstvami  je cenovo prístupnejšia. Je odolnejšia, teda menej náročná na údržbu, stačí ju pretrieť vlhkou utierkou, ak sa zašpiní a raz za čas ju natrieť špeciálnymi prípravkami na kožu. Úpravami sa však upchajú póry kože, čím stráca na priedušnosti. Neželaným efektom je potom nepríjemné potenie a lepenie sa sedacej časti tela na sedačku v letnom období a nepríjemný chladný pocit počas zimy. V konečnom dôsledku ju má väčšina dennodenných užívateľov prekrytú dekou rovnako ako tí, ktorý uprednostnili látkovú sedačku a chcú ju uchrániť pred zašpinením.

2. Imitácie kože

Eko koža

sedačka - ekokoža

Sedačka z ekokože

Eko koža je umelou napodobeninou kože. Spoločný majú však len vzhľad. Eko koža totiž nemá v prírode žiadny pôvod. Ide o dvojvrstvový materiál, ktorý vzniká nanášaním vrstvy polyuretánu na podkladový materiál a to na bavlnenú tkaninu –  drahšia verzia, alebo na umelé tkaniny – lacnejšie verzie. Vďaka polyuretánu, ktorý je vďaka svojim vlastnostiam medzinárodne obľúbený, získava eko koža dostatočnú pevnosť a oderu vzdornosť, neprepúšťa vodu ale je zároveň dostatočne priedušná. A hlavne kvalitná ekokoža je na pohľad na nerozoznanie od pravej kože, je rovnako príjemná na dotyk a nenáročná na čistenie. V životnosti sa však koži nevyrovná. Z vrecka však vytiahne menej peňazí.

Pozor však na pojmy eko koža a eco leather. Mylne si  ich spájame ako synonymá. Anglický výraz Eco Leather pomenúva produkt, ktorý vzniká recykláciou pravej kože a pridaním polyuretánu. Správne pojmy v angličtine pre slovenský výraz eko koža sú Artificial Leather, PU leather alebo Pleather, Faux Leather alebo aj American leather cloth, keďže s ekokožou vtedy nazývanou Corfam prvý krát vystúpil DuPont v roku 1963 v Chicagu  a použil ju na výrobu topánok.

Koženka

koženka

Koženka.

Napriek tomu, že dnes sa už koženka používa zriedkavejšie, je často zamieňaná s eko kožou.  Hlavný rozdiel medzi nimi je, že na výrobu koženky sa používa polyvinylchlorid, ktorý je nanášaný na rubovú textíliu a to tkanú alebo netkanú. Koženka sa jednoducho čistí, je vode odolná avšak je nepriedušná. Koženka je síce lacnejšia avšak má kratšiu životnosť, pretože polyvinylchlorid pri styku so soľou, ktorá je v pote každého človeka, praská.  Preto sa používa na časti nábytku, ktoré sú menej zaťažované používaním, ako napríklad spodná časť sedacej súpravy.

Alcantara

alcantara

Alcantara

Veľkej popularite sa tešia poťahové látky z mikrovlákna. Ide o ultra tenké umelé vlákno, ktoré je 20 x tenšie ako ľudský vlas a na plochu 1 cm2 pripadá až 200 000  jednotlivých, vzájomne prekrížených vlákien, ktoré sú spevňované vpichovaním. Takéto rúno je potom laminované polyuretánom. Za jeho vznik môžeme ďakovať vynálezcom z Japonska, ktorý ho nazvali Alcantara (cca 68% polyester,32% polyuretán). Vďaka skvelým vlastnostiam, ktoré ako niektorí tvrdia, predbehli aj kožu, sa rýchlo rozšírila po celom svete výroba napodobenín tejto laminovanej netkanej textílie. Keďže originál je tajomstvom, bežne dostupné látky tohto druhu môžu mať trochu iné vlastnosti. Vo všeobecnosti však možno o týchto poťahových látkach povedať, že sú príjemné na dotyk, pripomínajú semišovú kožu, vynikajú svojou oderu vzdornosťou, sú stálo farebné, priedušné, odolné proti pôsobeniu vody a preto sa nezrážajú ani nerozťahujú. Cena pravej Alcantary je na úrovni kože, avšak je to dobrá dlhodobá investícia.

3. Tkané poťahové látky

Na trhu je široká ponuka tkaných poťahových látok s rôznymi vlastnosťami. Od klasických látok, ktoré sú náročné na čistenie v prípade nehody s jedlom, po kvalitné poťahové látky ktoré sa statočne vyrovnajú vlastnostiam kože. Výrobcovia vyvíjajú nové technológie výroby či úpravy vlákien, aby držali krok s náročnými požiadavkami dnešných spotrebiteľov. Niekoľko druhov tkaných poťahových látok  ponúkame v tomto prehľade.

Teflón

teflon

Sedačka s poťahom s teflonovou úpravou.

Vďaka svojim skvelým vlastnostiam sa popularite tešia látky upravené teflónom. Vlákno takejto textílie prechádza špeciálnou teflónovou úpravou s cieľom dosiahnuť lepšie úžitkové vlastnosti a životnosť. Výsledkom je na dotyk príjemný poťah s dobrou oderu vzdornosťou, stálofarebnosťou, vode a prachu vzdornosťou a odolnosťou voči mastnote. Je teda ľahký na údržbu a ľahko sa z neho odstraňujú nečistoty. Za nevýhodu niektorý považujú to, že látka „píše“, pretože teflónová poťahová látka má dlhý vlas, ktorý pri pohybe rôznymi smermi opticky mení farbu a vytvára „mapy“.

Žinylka

žinylka

Žinylka.

Žinylka je tradičná poťahová látka, ktorá sa teší obľube už dlhé roky. Ide o pevne tkanú látku s hrubším vzorom.  Na jej výrobu sa používajú rôzne druhy vlákien s rôznou hrúbkou,  čo jej v konečnom dosahu určuje štruktúru i vzhľad. Tieto tkaniny sú príjemné na dotyk, sú však náročné na údržbu a čistenie.

Mikroplyš

mikroplyš

Mikroplyš.

 

Na trhu sa môžeme stretnúť aj s tkaninami zo skupiny mikroplyš. Ide o tkaný materiál s hustými krátkymi vláskami, ktoré sú na dotyk veľmi jemné. Sú náročné na údržbu a sú málo odolné voči oderu.

Výhodou tkaných textílií je, že sú príjemne počas každého ročného obdobia. V zime nechladia a v lete sa na ne neprilepíte. Sú však náročné na čistenie. Dnešný trh však ponúka veľa poťahových látok vyrobené za pomoci nových technológií, nielen spomínaná teflónová úprava vlákna, vďaka ktorým si nemusíte vyberať medzi jednoduchým čistením ako koža či ekokoža a príjemnosťou v zime i lete.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *