Klady a zápory pri nákupe nábytku na blších trhoch.

trhoviskoBlšák, ako niekedy voláme trhoviská, kde si môžeme nakúpiť rôzny druh použitého tovaru a pritom neminúť veľa peňazí. Každá takto výhodná vec, v tomto prípade nákup, má okrem niektorých nesporných výhod aj isté nevýhody.

Marketplace

trhovisko

predajna starožitného nábytku

predajna starožitného nábytku

Výhodou je nesporne to, že pri nákupe nábytku môžeme v tomto prípade natrafiť na zaujímavý, ojedinelý, niekedy nábytok veľkej historickej hodnoty. Nevýhodou zase, že ak nie sme znalci, odborníci, môžeme pri „šikovnosti“ predajcu kúpiť čosi, čo samo o sebe nemá nijakú hodnotu, pretože to môže byť iba obyčajná napodobenina – fake. Na druhej strane, aj keď sa jedná o pravý a hodnotný nábytok, nepoznáme jeho pôvod. Napadnutý škodcami, alebo môže byť predmetom trestnej činnosti, čo pri nepozornosti privedie neskúseného zákazníka k nemalým možným priamo nezavineným problémom. Preto je dobre ak uvážime nákup historického nábytku v rámci renomovaných starožitností, alebo aukcií, aby skutočnosť mala punc kvality a skutočnej hodnoty.

trhovisko

trhovisko

V neposlednej miere si na chybný tovar v takomto prípade pomerne ťažko uplatníme nápravu v rámci reklamačného konania. Predsa len, na trhoviskách, ak kupujeme nábytok tak povediac „od ruky“ si je potrebné uvedomiť, že sa s predajcom už nabudúce nemusíme nikdy stretnúť.

trhovisko1

trhovisko

Samozrejme, že si na trhoviskách môžeme kúpiť aj nový nábytok. Ak je cena porovnateľná, aj keď samozrejme výhodnejšia o to, že predajcovi nevznikajú vedľajšie náklady, ktoré má predajca v kamennej predajni. Ak, ale nemôže, alebo odmieta vydať doklad o zakúpení a zaručiť následný možný servis, je to dosť vhodný dôvod na zvýšenie pozornosti. Môže sa jednať o predaj nábytku nie len z výhodných likvidácii, alebo výpredajov, ale môže ísť o vedome poškodený tovar, ktorý je síce zabalený v originálnom balení, ale s vedomosťou predajcu o nešetrnom zaobchádzaní pri napr. preprave a možnom rozbití / sklenných častí, roztrhnutých poťahov a pod. /

predajňa nábytku a doplnkov

tržnica – renomovaný predajca

Ak zvažujeme nákup nového nábytku nie je treba sa na tento nákup dívať iba cez pohľad prvotnej zľavy, ale komplexne v čase jeho celkového používania. Mimoriadne výhodná cena má určite istý dôvod, ktorý nie je vždy iba o nízkej obchodnej marži z predaja predávajúcim. Tovar môže byť používaný, vrátený ako nekvalitný už od zákazníka. To samozrejme v tom lepšom prípade, ak to v tomto prípade možno povedať takto. Sme svedkami mnohých napodobnenín v rôznych sortimentoch a odvetviach na trhu. Napodobneniny tzv. fake, sú vyrobené ako alternatíva ku kvalitnému výrobcovi. Kvalita týchto výrobkov má však ďaleko od originálu aj keď naoko to môže byť sprvu inak. Vyrobený môže byť z nekvalitných materiálov ako aj nebezpečne kontaminovaných, kedy si nebezpečne zamorené materiály donesieme do domácnosti.

Preto je dobre ak si skôr ako nakúpime nábytok na trhoviskách od neznámych predajcov, najskôr overíme spoľahlivosť predávajúceho. Dohodou zabezpečíme v prípade skrytých vád tovaru, možnosť následnej reklamácie, alebo možnosti kompenzácie pre odstránenie skrytých opraviteľných chýb.

paragraf

ochrana spotrebiteľa

Zákazník je pri dodržaní pravidiel vždy dostatočne chránený, ale ak sa na základe vlastného rozhodnutia rozhodne kúpiť aj tak spôsobom, ktorý tieto danosti obchádza, vystavuje sa možným nepríjemnostiam. Tak so zakúpeným tovarom, ako problémom pri vlastníctve nezákonne nadobudnutého tovaru.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *