Kuchynská linka a digestor.

digestorKuchynská linka, sporák a digestor môžu byť najviac využívané zariadenie domácnosti a zároveň aj pomerne dosť často podhodnotené podľa ceny a výberu. Nákup nábytku v rádovo stovkách eur do iných izieb ako kuchyne, sa práve kvôli šetrnosti a úspore dokáže odzrkadliť v jej skorom opotrebení a znehodnotení. Je potrebné si uvedomiť, že práve v kuchyni vytvárame najväčší odpad, ktorý nie vždy dokážeme uložiť do smetného koša a vyniesť mimo domácnosť. Pri varení a vyprážaní sa nám do ovzdušia a na nábytok dostávajú mnohé, ktoré ak sú vo výraznej miere, aj nebezpečné spaliny. Vždy, keď sa jedlo varí, alebo ohrieva na panvici, častice tuku, vody, dymu z potravín, sa vznášajú vzduchom a dopadajú v podstate úplne všade. Tieto nečistoty, ktoré sa hromadia na nábytok, textílie a podlahy, časom vo výraznej miere prispievajú k opotrebovaniu a poškodeniu povrchov a plôch kuchyne. Potom je tu samozrejme aj nezanedbateľný zápach, ktorému pri varení nemožno zabrániť.

Nie len zápach, ale aj s tým spojené možné zdravotné problémy si aj v tomto priestore, teda kuchyni, vyžadujú našu pozornosť a seriózne zariadenie a spotrebiče, ktoré nám uvedený priestor spoľahlivo nie len zariadia, ale aj odvetrajú. Konkrétne tým máme na mysli odsávač pary a zápachu – digestor. Kedykoľvek varíme, alebo niečo vyprážame, do vzduchu produkujeme aj ultra jemné častice, z ktorých sa časom stane povlak s mnohými druhmi rôznych chemických látok. Okrem iného aj oxid uhličitý, ktorý je produkovaný spaľovaním plynu, v prípade, že varíme na plynovej varnej doske, alebo sporáku. digestorPri nedokonalom spaľovaní vznikajú mnohokrát aj jeho vedľajšie produkty. Zvýšenou koncentráciou oxidu dusičitého bolo preukázané, že spôsobuje respiračné problémy, vrátane zvýšenej astmy a podráždení. To platí najmä u detí. Najlepší spôsob, ako ventilovať sporák je preto ho ventilovať von z izby, resp. domu. Tieto poznatky, ktoré sú podložené mnohými odbornými štúdiami vedeckých pracovníkov, nás pri riešení kuchyne a jej zariadenia nabádajú k tomu, aby sme okrem kvalitnej a predvídavej prípravy elektroinštalácie, prívodu vody, plynu, odpadov, o ktorom sme už na našom informačnom webe informovali, plánovali a počítali aj s predprípravou, teda možným otvorom na odvetranie.

Digestor by mal byť nainštalovaný 65 cm nad elektrickou varnou doskou, alebo 75 cm nad plynovou varnou doskou. Toto je potrebné brať do úvahy už pred tým, ako budeme rozmeriavať výšku horných skriniek a kupovať kuchynskú linku.

Digestory sú hodnotené podľa toho, koľko kubických metrov vzduchu dokážu odstrániť za minútu, čomu by malo zodpovedať aj ich energetickým výkonom.

tukove filtre

tukové filtre

Ak do vašej kuchyne nie je možné umiestniť vonkajšie odvetranie, čo nie je ojedinelý problém domácnosti, využijeme vnútorné odvetranie cez filtre. Poznáme niekoľko druhov filtrov, z ktorých najpoužívanejšie sú tukový a uhlíkový. Uhlíkový filter odstraňuje pachy a tukový odfiltruje tuk a výpary z varenia.

Filtre je potrebné vymeniť aspoň každé tri mesiace, samozrejme aj podľa toho, ako často varíte.

uhlikove filtre

uhlíkové filtre

Pre zákazníkov, ktorí chcú digestor v inej časti linky, existuje spôsob visiacich povedzme aj v strede miestnosti, alebo vstavaných, napr. v spodných skrinkách. Pre zákazníkov, ktorí majú kvôli problémom s priestorom a tým aj štandardne osadiť varnú dosku, existujú aj iné zaujímavé riešenia.Jedným z nich je osadenie digestora do hornej skrinky kuchynskej linky. Tým sa zabezpečí, že odsávač zaberie minimálny vonkajší priestor ako aj potrebný objem odsávania.

vstavaný digestor

vstavaný digestor

V prípade, že svoju domácnosť, alebo priestory kuchyne zariaďujeme v zmysle nie iba efektívnosti, ale aj ako priestor noblesy s luxusnými prvkami, ponúkame niekoľko inšpirácii zo sveta štýlového bývania.

stojanový digestor

stojanový digestor

digestor ako dekorácia

plnefunkčný dekoračný digestor 1.

digestor ako dekoracia

plnefunkčný dekoračný digestor 2.

odsávač pary

odsávač pary s osvetlením

Po správnom a odbornom výbere potom stačí digestor už iba nezabudnúť zapnúť.

 

 

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *