Jesenné bytové dekorácie – čo si vybrať?

Dni sa skracujú, lístie začína padať zo stromov, je tu jeseň. V tomto ročnom období ľudia trávia čoraz viac času doma. Stojí za to zabezpečiť, aby bol interiér útulný a teplý počas pochmúrnych, daždivých dní. Poďte sa pozrieť, aké dekorácie zvoliť na jesennú sezónu.

Nápady na jesenné dekorácie

Jesenné počasie je často pochmúrne, bez tepla a slnka. Mali by sme sa teda snažiť vniesť do našich domovov pocit tepla a svetla. Jedným z najjednoduchších spôsobov je zaviesť sezónne dekorácie, ktoré spríjemnia dlhé tmavé večery. Základným prvkom, ktorý by sa mal v bytoch objaviť začiatkom jesene, sú všelijaké koberčeky a prikrývky. Môžu byť ozdobou obývacej izby alebo spálne. Ďalším doplnkom, ktorý dodá teplo a útulnosť, sú vonné sviečky. Ich pôsobenie je dvojaké – nielenže si užijú svetlo ohňa, ale roznesú Vašu obľúbenú vôňu aj po celom dome. Podľa preferencií si môžete vybrať tie s vôňou korenia alebo menej sladké, lesné vône.

Jesenné dekorácie do domácnosti – farby

Paleta jesenných farieb sa vzťahuje na farby, ktoré sa v tom čase objavujú v prírode. Pripomínajú farby sušených listov a sezónneho ovocia a zeleniny. Vybrať si môžete z celej škály teplých farieb, od karamelových hnedých až po šťavnaté pomaranče. Skvele poslúžia aj farby ako horčicová, bordová či terakotová. Sýto, slivkovo fialové sú tiež módnym doplnkom jesenných aranžmánov. Všetky tieto farby spolu dokonale ladia.

Ak túžite mať doma farby jesene, nemusíte použiť iba doplnky. Obľúbené jesenné farby prírody môžete využiť aj pri nábytku.

Jesenné dekorácie na stôl

Stolové dekorácie počas jesene by mali byť inšpirované sezónnymi darmi prírody. Namiesto kvetov vložte do vázy sušené listy, trstinu alebo vetvičky stromov. Stojí za to postarať sa o prítomnosť machu, ktorý oživí aranžmán svojou krásnou farbou. Na stole však môžu ako ozdoby poslúžiť gaštany, žalude a orechy v škrupine. Nevyhnutným artiklom je samozrejme tekvica. V prípade obmedzeného priestoru sú malé, dekoratívne odrody tejto zeleniny dokonalé. Nemusia byť ani duté – mnohé z nich prirodzene nadobúdajú zaujímavé tvary. Svietniky je možné položiť aj na stôl, aby svetlo sviečok spríjemnilo spoločné stolovanie.

Jesenná dekorácia na okno

Okenný parapet je ideálnym miestom na vystavenie jesenných dekorácií. Môžu pozostávať z rovnakých prvkov ako aranžmány na stole, teda zo sviečok, tekvíc, sušených listov alebo gaštanov. Pre vaše pohodlie sa oplatí umiestniť dekorácie na podnos. Môže byť kovový, drevený alebo kamenný. Toto riešenie výrazne uľahčuje prenos aranžmánu, keď chcete otvoriť okno. Skvelým nápadom je zasadiť vresy do črepníkov. Sú nenáročné na starostlivosť a dokonale odrážajú ducha jesene. Tiež stojí za to vymeniť záclony za tie, ktoré budú dobre ladiť so sezónnou farebnou paletou. Ideálne by bolo, keby boli z jemného, prírodného materiálu, v odtieňoch béžovej alebo hnedej.

Jesenná výzdoba pred domom

Jesenné dekorácie pred domom môžu povzbudiť stráviť posledné teplé popoludnia na terase či balkóne. Oplatí sa zaobstarať si lampáše so sviečkami vo vnútri, teplé prikrývky a prútené kreslá. Jeseň je obdobím aj pre okrasné papriky, ktoré v septembri a októbri získavajú najintenzívnejšiu fialovú farbu. Môžu byť umiestnené v kvetináčoch, vedľa kvitnúcich chryzantém a vresov. Ak si chcete na jeseň užiť vlastnú tekvicu, musíte ju zasadiť skoro na jar. Oplatí sa to naplánovať, pretože táto rastlina je nielen dekoratívna, ale umožňuje Vám pripraviť aj veľa chutných, hrejivých jedál. Určite nebudete ľutovať.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *