Ideálna výška pracovnej dosky v kuchyni!

Áno, existuje ideálna výška pracovnej dosky v kuchyni. Koľko to je? Závisí od Vás. Pri zariaďovaní Vášho domu či bytu skutočne vo všetkom záleží iba na Vás. Váš vkus sa odzrkadlí v dizajne, vo výbere farieb a nábytku. Vaše nároky na pohodlie sa odzrkadlia vo výbere sedačky: mäkká či tvrdšia. Výšku zrkadla v kúpeľni si prispôsobíte Vašej výške. A rovnaké to je aj s pracovnou doskou v kuchyni. Či si už necháte vyrobiť kuchynskú linku na mieru alebo si vyskladáte sektorovú kuchynskú linku v e-shope, výšku kuchynskej linky môžete regulovať ako potrebujete. Najbežnejším spôsobom sú regulovateľné nožičky na kuchynskej linke.

Kuchynská linka Modena

Bolesť chrbta pri varení? Alebo Vás pri varení bolia ruky?

Áno, sú to reálne zážitky žien, ale aj mužov pri varení. Príčinou toho je zlá výška pracovnej dosky. Vo všeobecnosti sa uvádza, že výška pracovnej dosky by mala byť od 85 cm do 110 cm. Poviete si, že je to obrovské rozmedzie. Áno je! Tu už naozaj rozhoduje Vaša výška. Respektíve výška osoby, ktorá bude tráviť v kuchyni pri varení najviac času.
Urobila som si menší prieskum na fórach a väčšina ľudí sa prikláňa k výške 94 cm. Nemali by ste si, ale zariaďovať kuchyňu podľa ,,väčšiny“, ale podľa seba. Skúste si to nasimulovať. Jednoducho si to vyskúšajte. Pokojne aj doma, v starej kuchyni. Na linku si položte knihy, ak ju máte nižšie, alebo využite jedálenský stôl. Skúste krájať zeleninu prípadne miešať prázdny hrniec. 😉 Vyskúšajte si rôzne výšky!

Biela kuchynská linka v kombinácií s Dub Lancelot

Bolesti chrbta či rúk sú skutočným problémom v kuchyni. Predstavte si mixovanie krému 10 minút nad parou. Stojíte pri sporáku so zdvihnutými rukami súvislé 10 minút. Pri nesprávnej výške pracovnej plochy to môže byť značný problém. Rovnako pri vaľkaní cesta či príprave mäsa. Preto na to myslíte už pri plánovaní kuchyne.

V akej výške by mala byť pracovná doska v kuchyni?

Odborníci, stolári uvádzajú, že pracovná doska by mala byť cca. 15 centimetrov pod úrovňou ruky zohnutej v lakti. Existuje aj ,,vedecká“ ľudová metóda na výpočet ideálnej výšky pracovnej dosky. Výška kuchárky alebo kuchára, vydeliť dvomi a pripočítať 5 centimetrov.

(výška kuchárky : 2) + 5 = ideálna výška pracovnej dosky

Pokojne vyskúšajte aj tento tip. Akýsi rokmi overený štandard je 86 centimetrov. Nemusíte mať, ale jednu výšku pracovnej dosky v celej kuchyni. Pokojne môžete mať aj dve či tri rôzne výšky. Je to predsa iba Vaša kuchyňa a mala by poskytovať pohodlie práve Vám!
Šikovný dizajnér by Vám s tým určite vedel pomôcť a vytvorili by ste si tak jedinečnú kuchynskú linku. Praktickú, a zároveň krásnu. Prečo hovoríme o troch výškach pracovnej dosky? V kuchyni vykonávate 3 základné činnosti. Príprava jedla ako krájanie, vaľkanie cesta či vykrajovanie. To ma napadlo lebo pred časom som ja, zrejme aj Vy, strávila dosť času v kuchyni práve touto činnosťou.🤪 Po príprave jedla sa presuniete k sporáku a nakoniec k umývadlu, aby ste umyli špinavý riad.

Kuchynská linka Stilo

Pri každej z týchto činností by ste potrebovali mať inú výšku pracovnej dosky. Pri príprave jedla by mala byť výška pracovnej dosky cca 15 cm pod úrovňou Vašej ruky zohnutej v lakti. To som už spomínala. Pri varení by sa hodilo, aby bola bola pracovná doska so sporákom trochu nižšie, aby ste videli do hrncov, a aby ste predišli bolesti rúk. Pri umývaní riadu by ste určite ocenili keby bolo umývadlo, a teda aj pracovná doska vyššie. Aby Vás Pri umývaní riadu nebolel chrbát. Takto by zrejme mala vyzerať dokonalá kuchyňa, vytvorená pre Vaše maximálne pohodlie pri varení.
Samozrejme, vôbec teraz nemusíte riešiť dilemu, ako zakombinujete 3 rôzne výšky pracovnej dosky do Vašej kuchyne. Možno máte umývačku riadu a teda nebudete tráviť toľko času pri umývadle. Alebo máte samostatný sporák, teda nie varnú dosku uloženú na pracovnej doske. V takom prípade, už s výškou pri varení nič nenarobíte.

Sivá kuchynská linka

Na záver iba môžem zhrnúť, že ideálna výška pre pracovnú dosku v kuchyni skutočne existuje. Ale je individuálna pre každého z nás. Verím, že ste sa v článku dozvedeli ako by ste sa k tej svojej ideálnej výške pracovnej dosky vedeli dopátrať. Pripadne nám napíšte ako ste túto dilemu a večnú otázku riešili Vy.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné a označkovaný ako , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *