10 chytrých nápadov do malých bytov

maly byt

Efektívne využitý priestor v malom byte.

Bývať v malom priestore neznamená, že musíte mať toho menej. Znamená to, že musíte byť iba super chytrý v tom ako efektívne usporiadať a využiť priestor.  Prepnúť sa do kreatívneho módu „skladovacieho génia“ má za následok, že každá možná plocha v domácnosti sa bude javiť ako vhodný úložný priestor. Tu je niekoľko malých tajomstiev, ktoré sa budú hodiť bez ohľadu na veľkosť vášho domova.

1. Najbežnejším úkrytom pre množstvo vecí je úložný priestor v taburetkách, sedacích súpravách, pohovkách aj posteliach. Dnešný trh ponúka multifunkčné sedačky a pohovky, ktoré dobre poslúžia na denné sedenie či leňošenie, v noci na spánok a najmä majú v sebe zabudovaný priestor na uskladnenie vecí. Doň sa jednoducho a rýchlo schovajú deky, prikrývky alebo aj sezónne šatstvo, ktoré práve nie je potrebné. Výhodou taburetiek je, že sa do nich zmestí veľké množstvo drobností a je ich možné zasunúť napríklad pod stôl, ak práve na nich nikto nesedí.

Taburetka s úložným priestorom.Sedačka s úložnym priestorom.Posteľ s úložným priestorom a zásuvkami.

2. Ak ste milovníci športu napríklad cyklistiky alebo lyžovania, máme tu pre vás možno netradičné ale originálne a zaujímavé riešenie. Využite prázdnu plochu stien a zaveste si tam svojho dvojkolesového tátoša, lyže či snowboard. Rovanko tak môžu milovníci hudobných nástrojov povesiť na stenu gitaru, trúbku alebo aj bongo. Ušetríte tak podlahovú plochu a získate unikátnu bytovú dekoráciu.

Odložená gitara na stene aj ako dekoratívny prvok.Bicykel na stene šetrí priestor a zároveň dotvorí originálnu atmosféru izby.Bicykel na stene šetrí priestor a zároveň dotvorí originálnu atmosféru izby.

Komoda v kúpeľni maximalizuje úžitok nevyužitej plochy.3. Máte málo miesta v kúpeľni na uloženie fénu či uterákov? Zvážte pridanie jedného kusu nábytku. Mnoho kúpeľní ma nejaký ten nevyužitý priestor, ktorého úžitok môže byť maximalizovaný pridaním napríklad komody. Vhodné sú vysoké a úzke s otvoreným i uzavretým úložným priestorom. Pár centimetrov štvorcových nebude chýbať v miestnosti, ktorá aj tak zvyčajne slúži iba pre jednu osobu v danom čase. Miestnosť sa síce o čosi zmenší, ale pre odkladací priestor získate obrovské plus.

Krb ako netradičná knihovnička.4. A čo tak využiť zvyčajné plochy na nezvyčajný účel. Napríklad nevyužitý krb s trochou kreativity a stylingovej mágie dobre poslúži ako knižnica pre knihy alebo vitrína pre zbierku trofejí či zaujímavých predmetov.

Záves je oproti dverám šetrnejší vzhľadom na priestor.5.  Zvážte odstránenie dverí z kumbálov, komôr a šatníkov. Tie potrebujú veľa priestoru pre ich otvorenie. Nahraďte ich závesom. Ten sa jednoducho odhrnie a vy takto získate plochu pre uloženie pohovky v obývačke alebo stola v kuchyni.

6. Veľa plochy zaberá posteľ. Tú by bolo dobré cez deň niekam odložiť a vytvoriť si tak priestor pre denné aktivity. Dnes sú už bežným moderným riešením sklápacie postele, napríklad s veľkým zrkadlom siahajúcim od podlahy až po strop, ktoré presvetlí celú miestnosť a zároveň ju aj opticky zväčší. Alebo si posteľ vyneste do výšin. Tu je však potrebný vysoký strop.

Posteľ vo výške šetrí plochu podlahy.Veľké zrkadlo na sklopnej posteli.Sklopná posteľ.

Organizér - "biela na bielom".

7. Nástenné skladovanie môže byť užitočné aj dekoratívne pokiaľ minimalizujeme vizuálny dopad odložených vecí tým, že ich necháme splynúť s okolím. Napríklad tento biely organizér na bielej stene je dokonalým typom pre otvorený úložný priestor.

Regál ako stena definujúca priestor.8. Odkladacie miesto môže najmä v malých jedno izbových bytoch poslúžiť na vymedzenie obytného priestoru. Napríklad veľký otvorený regál nielen vytvorí praktickú plochu pre množstvo vecí ale zároveň oddelí intimitu spálne od obývačky.

Regál so závesom ako čelo postele.9. Čelo postele nemusí byť iba prázdna doska. Skvelým doplnkom k posteli je jednoduchý regál so závesmi, ktoré jeho vizuálny vzhľad zjemňujú a ukryjú uložené veci pred nežiaducimi pohľadmi.

10. Ak veľmi potrebujete vytvoriť seriózny priestor pre uloženie vecí, pouvažujte nad vytvorením pódia na určitej ploche Vášho domova a využite tak priestor pod nohami.

Pódium v byte pôsobí originálne a možno ho využiť rozličným spôsobom.Pódium v byte pôsobí originálne a možno ho využiť rozličným spôsobom.Pódium v byte pôsobí originálne a možno ho využiť rozličným spôsobom.

Tento obsah bol zaradený v Tipy a triky. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na 10 chytrých nápadov do malých bytov

  1. milan povedal:

    Aj my s manželkou rozmýšľame pre deti nad sklápacou posteľou. Máme nejakú predstavu, aj sme si dali vypočítať cenovú ponuku,tak uvidíme.Viac miesta určite potrebujeme.Našiel som Vašu stránku, ktorá nás tiež inšpirovala:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *