Farba a nábytok tvoria jeden celok

Ako si vybrať farbu steny?

Ak chcete vytvoriť jedinečný, unikátny a nádherný interiér, nestačí to vybaviť dizajnovým nábytkom, charakteristickými svietidlami alebo neobvyklými predmetmi. Veľká a vynikajúca úloha v miestnosti vytvára farba. Je to ona, ktorá stavia atmosféru interiéru a ovplyvňuje tzv. prvý dojem, ktorý je rozhodujúci. Zmena farieb je najrýchlejší, najlacnejší a najefektívnejší spôsob zmeny prostredia a atmosféry miestnosti, spálne alebo obývacej izby.

Útulná obývacia izba

Pri výbere palety farieb pre obývacie izby je dôležité, aby sa najprv riadili vlastnými preferenciami, a až potom sa riadim módou alebo okamžitým nadšením. Medzi farbami, ktoré sa nám páčia, sa budeme cítiť dobre, vtedy budeme odpočívať a relaxovať. Ladenie farieb je potrebné zosúladiť aj s nábytkom ktorý už máme alebo podľa výberu farieb ladíme výber nábytku.

Ak farba na stenu nie je v súlade s naším duchom, aj keby bola hitom ročného obdobia, nedá vám uspokojenie a odpočinok, naopak, budete unavený, úzkostlivý a podráždený.

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere palety farieb pre interiér sú technické podmienky miestnosti, tj jeho veľkosť, tvar, osvetlenie a výška. Ostatné odtiene sa vyberú v malom štúdiu so severným malým oknom a ďalšie v priestrannej obývacej izbe, hoci subjektívne vnímanie obidvoch farieb môže byť podobné. Pre malé interiéry si vyberáme farby jasnejšie, svetlejšie, reflexnejšie. Vo veľkých miestnostiach sa môžeme vyblázniť. Intenzívne odtiene potrebujú expozíciu, vyzerajú dobre vo veľkých priestoroch a s primeraným denným svetlom, potom vytvoria v bytoch tu spravnu atmosféru.

Funkcia miestnosti nie je menej dôležitým faktorom pri výbere farby. Vlastnosti určitých farieb, ich vplyv na ľudskú psychiku môže mať veľký význam pre naše každodenné fungovanie. V kuchyni a jedálni, v závislosti od zámerov, môžeme posilniť chuť alebo zabrániť.

Priemyselný štýl zdôrazňuje šedú a bielu, pop art – farebnú schému a pôvab – odtiene čiernej a ružovej farby. Vzhľadom na štýl, v ktorom chceme zachovať interiér, sa voľba farieb môže zdať jednoduchšia.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *