Ako si vybrať kuchynskú linku?

 

Bývam už vo svojom, všetko zariadené, no kuchyňa stále chýba.   

Ako si ju vybrať?

Kuch.linka

Som vyššej postavy, takže by som mala porozmýšľať ako vysoko by mali skrinky stáť, aby som predišla zbytočným bolestiam chrbta, pri umývaní šálky po rannej káve. Ako vysoko resp. aký rozmer vrchných skriniek by mi vyhovoval,
aby som sa dokázala natiahnuť po tanier na najvyššej poličke? Priestor na kuchyňu mám zhruba 2 metre. Dnes je už veľa firiem, ktoré sa týmto zaoberajú, preto tomu treba venovať trochu času, čo sa týka výberu materiálu, designu, farby, mechanizácie jednotlivých zariadení a samozrejme ceny. Mám nejakú predstavu, takže si vyskladám vlastnú. Skrinky sú väčšinou typizované čiže rozmerovo sa to dá celkom jednoducho vypočítať.

Príklad:

samozrejme treba sa informovať u dotyčného výrobcu aké rozmery ponúka. Netreba zabúdať na spotrebiče, aké a kde ich chceme mať umiestnené, či budú alebo nebudú súčasťou zostavy. Sporák by sa mi hodil hneď vedľa drezu a na druhej strane by som potrebovala skrinku na moje obrovské hrnce, takže do zostavy treba započítať tiež prázdny priestor (cca 60 cm / šírka sporáku/ sporák nám nahrádza 60 centimetrovú dolnú skrinku)

príklad:

drezová skrinka 80 cm / sporák 60 cm / skrinka s policou 80 cm skrinka s policou 60 cm

…či  zásuvková skrinka 40 cm  všetko podľa rozmerov miestnosti, kde ju chceme mať a ktoré nás pustia realizovať sa.

 

Príklad výškového rozmeru:

tento jednoduchý nákres nám znázorňuje,  aká výška skriniek by mala zodpovedať výške nášho tela.

Kuchyňa je doma, ale ako ju dostanem na stenu sama?  Skúsim sa teda informovať u firiem, ktoré sa tým zaoberajú. Treba si uvedomiť, že dnes sa za služby platí a každá firma sa riadi svojim cenníkom, preto si treba vyberať dôkladne. Už len na zapojenie drezu do prevádzky potrebujete certifikovaného vodára, samozrejme šikovný človek si to vie doma po zapájať sám,  ale v prvom prípade automaticky dostávate záruku a pri vzniknutom probléme sa už viete na koho obrátiť.

Zoženiem si pár ľudí a skúsim si to nainštalovať doma sama. Vždy sú nato potrebne minimálne dve osoby. Komponenty na zavesenie/uchopenie skriniek môžu, ale nemusia byť súčasťou balenia. Jedna sa o typ konzol napr.

 

 

 

 

 

jedna sa o najčastejšie používané typy mechanizmov na vešanie horných skriniek. Skrinky treba zavesiť najprv bez dvierok, aby boli čo najľahšie a dobré sa nimi manipulovalo. Ak ide o vešanie do betónu, iporky, tehly či kvadry, použijeme hmoždinky najčastejšie sa používajú o priemere 10 a 12 mm, tiež záleží od robustnosti vešaného objektu. Nesmieme zabúdať na kamarátku vodováhu. Otvori tiež vŕtame podľa priemeru hmoždiniek, ak sa jedna o betónovú stenu alebo tehlu, treba použiť vŕtačku s príklepom.

Vo vodováhe zavesené skrinky treba ešte pospájať spojovacími skrutkami pre lepšiu stabilitu.

                                   

skrutky sa vkladajú do bočných stien visiacich skriniek, treba ale vyvŕtať otvory väčšinou o priemere 6-7 mm záleží samozrejme od priemeru spojovačky.

Až na takto pevné uchopenie radu zostavy môžme kľudne pouchycovať dvierka a nastaviť  ich, aby nám pekne licovali s okrajmi korpusov. Nieje to nič zložité len sa s tým treba trochu pohrať.

Robí sa to väčšinou tak, napr. pod hornou 60 cm skrinkou by mala byť dole uložená tiež 60 cm skrinka, ale to záleží od jednotlivca, kto ma aký vkus.

 

Necháme si miesto na dané spotrebiče a môžeme postupne ukladať dolný rad. Taktiež treba dať do vodováhy.  Medzi stenou a zadnou časťou spodnej skrinky by sa mala nechať medzera, aby mohla pretŕčať pracovná doska a tak isto nám pretŕča aj z prednej strany, väčšinou nejakých 2-3 cm.

Dosku môžeme mať v celku alebo jednotlivo narezanú na každú potrebnú skrinku a v takomto prípade sa dosky spájajú hliníkovými  alebo plastovými lištami.

 

Ak máme dosku v celku, tak je tam potrebné vyrezať otvory na daný spotrebič príkl. na sporák alebo otvor do ktorého si potom vložíme drez.  Tiež je dobré,  ak nám takúto inštaláciu prevádza firma alebo ľudia, ktorí majú už s tým skúsenosti.

Aj na spevnenie dolného radu použijeme spojovacie skrutky a následne môžme uchopiť pracovnú dosku. Pripevňuje sa zo spodnej strany skrutkami cca 3,5 cm samorezkami, záleží od hrúbky pracovnej dosky. Nakoniec vešiame dvierka a nastavíme ich.

Kuchyňa je tak hotová, pripravená na prípravu chutných dobrôt pre svoju rodinu.Tak smelo do varenia.

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Tipy a triky. Zálohujte si trvalý odkaz.

Jedna odpoveď na Ako si vybrať kuchynskú linku?

  1. Mimka povedal:

    Aj ja som sa potrebovala zorientovať a nechať si poradiť ako si vyskladať a vybrať vhodné skrinky do kuchyne.Pomohol mi aj Váš článok a tiež rady na modrej streche https://www.modrastrecha.sk/forum/kuchyna/aku-medzeru-medzi-linkou-a-vrchnymi-skrinkami/,možno sa niekomu tiež zídu .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *