Ako čistiť úchyty dverí kuchynskej linky.

 Úchyty dverí kuchynských liniek sa v priebehu času môžu opakovaným používaním, či už od rúk, alebo usadením nečistôt na varením vzniknutý mastný povrch, zašpiniť tak, že postupom času stratia na lesku a vzhľade a vyžadujú si ich šetrné vyčistenie.

elektrický skrutkovač a úchytky dverí

Kroky ktoré je potrebné urobiť sú následovné. Skrutkovačom ich odoberieme zo skriniek. Je samozrejme možné ich očistiť aj bez demontáže, ale mohlo by sa stať, že agresívne prostriedky na kov, drhnutie úchytov, by mohlo poškodiť aj drevené časti dvierok. Je preto najlepšie, ak ich odoberieme a očistíme mimo..

550px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-2

tenký skrutkovač na konečné jemné vytočenie skrutiek

Držte úchytku  pevne v jednej ruke, zatiaľ čo otáčaním proti smeru hodinových ručičiek skrutkovačom skrutky z dvierok odoberiete.

Odstráňte skrutky zo zadnej strany dverí a vložte ich do vopred pripravenej misky s teplou mydlovou vodou, kde ich necháme cca 30 min. ponorené, aby sa z nich uvolnili nečistoty.

629px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-5

nádoba s mydlovou vodou

Následným krokom je, že starou kefkou na zuby s mäkkými štetinami môžeme drhnúť kov, porcelán alebo sklenené úchytky. Na čistenie drevených úchytiek používame mäkkú handričku.

550px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-6

mäkka handrička na čistenie drevených úchytiek

550px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-7

čistenie kovových úchytiek obyčajnou používanou zubnou kefkou

550px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-8

vysušené úchytky dvierok

Následne necháme očistené úchytky, či už drevené, sklenené, porcelánové, alebo kovové vysušiť.

550px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-9

nanášanie vosku na úchytku

Použitím novej opäť mäkkej handričky nanesieme na vysušené úchytky najlepšie včelí vosk. Podľa skúseností včelí vosk dokáže zabrániť na kovových úchytka vzniku tzv. nábehových farieb, a dopomôže im následným leštením vrátiť pôvodný lesk.

550px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-10

leštenie úchytky čistou mäkkou handričkou

Posledným krokom je opätovné zaskrutkovanie úchytiek očistenými skrutkami na ich pôvodné miesto v dvierkach kuchynskej linky, ktoré sme pred tým samozrejme očistili. Úchytky z materiálu ako cín, mosadz časom stmavnú s čím je potrebné pri ich kúpe počítať. Zvlášť pri týchto mäkkých materiáloch je dobré pamätať, že čistenie napr. iba nechtom, dokáže spôsobiť na úchytkách tohoto druhu ryhy, ktoré tam budú už natrvalo. 

629px-Clean-Kitchen-Cabinet-Knobs-Step-11

konečná montáž vyčistených úchytiek

 

Tento obsah bol zaradený v Tipy a triky. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *