Na čo nezabudnúť pri kúpe stola do detskej izby.

 

Čo je dôležité pri nákupe stolov pre školákov.

detska izba (640x359)

Moderná pracovňa pre našich školákov, by mala byť podobne ako iné izby nášho bývania navrhnutá tak, aby v prvom rade zachovala ergonomické kritéria / ergonómia je vedecká disciplína, ktorá sa zaoberá zlepšením produktivity, zdravie, bezpečnosti a pohodlia ľudí, so záujmom podporiť účinnú spoluprácu medzi ľuďmi, technológií a prostredia, v ktorom ľudia žijú, alebo pracujú / aby bola pohodlná, atraktívna, poskytovala zdravé prostredie.

Tak stôl, ako aj stoličky by mali byť vyrobené z ekologických materiálov, 100% funkčné, trvanlivé a hlavne bezpečné. Ak je detská izba pre malé deti, dôležitý faktor zdravého prostredia detskej izby je samozrejme všetok nábytok, ktorý im pomáha vytvoriť príjemnú atmosféru, prípadne ovplyvňuje ich aktivity, alebo odpočinok. Toto možno pokladať za prioritu vlastne pri všetkých vekových kategóriach obdobia života človeka, pri deťoch o to viac.

Niektoré deti môžu mať osobitné potreby, napríklad telesný handicap / byť v nevýhode, invalidita, alebo zdravotne postihnutie / dôležitý moment zohráva aj zhoršenie zraku, ktoré sa vo všeobecnosti nepokladá na zásadný handicap, pritom aj táto skutočnosť si zaslúži zvýšenú pozornosť.

Mladý človek rastie a teda stolička, prípadne stôl, by mal byť navrhnutý tak, aby rástli spolu s ním.

Zvlášť aktívne deti, ktoré sa rýchlo unavia, by mali mať v izbe stoličku, alebo stôl, ktoré mu rodič dokáže operatívne prispôsobiť v zmene konkrétnej aktivity. Správna stolička a dobrý stôl, dokážu byť veľmi nápomocné pri zdravom sedení ako správnej organizácii pomôcok pri učení a hrách.

full_5473_1 (576x550)full_5474_1 (597x550)

Správna výška stola, jeho pracovnej dosky pri výške dieťaťa 110 – 115cm, by mala byť        45 – 48cm. Ideálne je, ak je pracovná doska stola na úrovni bránice v čase keď dieťa sedí.

Pri výške dieťaťa 120 – 150cm by pracovná doska stola mala byť vo výške 55 – 65cm.

Šírka pracovnej dosky stola školáka by mala mať 60 x 120cm, aby mal dostatočné miesto na akúkoľvek organizáciu pomôcok a potrieb pri štúdiu.

V každom prípade je potrebné pre pohodlný pohyb nôh počas písania, alebo kreslenia, deťom zaručiť minimálne 45 – 50cm pod stolom voľný priestor na nohy. V našej foto prílohe uvidíte, že nie všetky výrobky a dizajnérske štúdie toto poskytujú, ale zároveň si je potrebné uvedomiť, že nie všetky výrobky trhu sú vyrábané na niekoľko hodinové štúdium. V prípade, že sa jedná o krátkodobé využitie sú veľmi efektívne a spĺňajú kritéria uvedených podmienok.

full_1630_1 (350x516)

písací stôl s multifunkčným využitím

Do študentskej izby je vhodné zakúpiť stôl, ktorý ma nastaviteľnú pracovnú dosku ako vo vertikálnom tak aj horizontálnom smere.

full_5144_1

stolík na notebook

SONY DSC

stolík s otáčacou časťou pracovnej dosky

Moderné detské izby v dnešnej dobe využívajú ak to priestor a finančná situácia rodiny spotrebiteľa dovolí, mať stôl pre každú činnosť zvlášť. Jeden stôl na učenie a druhý na prácu s počítačom. Toto riešenie je komfortné v tom, že dieťa si môže organizovať veci na stole, bez toho, aby si muselo neustále robiť nový priestor na klávesnicu, knihy, zošity, CD a pod.

full_3424_2694 (640x640)

SONY DSC počítačový stolík s úložným priestorom

 

Nie je to iba o komforte, ale aj o tom, že ak máme iba jeden stôl a PC s monitorom, ten kvôli nedostatku miesta na stole posúvame do strany. Klávesnicu zase máme pred sebou   a k monitoru natáčame iba hlavu. Toto neúmerne zaťažuje krčné svalstvo. Tak isto, sa tým zväčšuje vzdialenosť medzi monitorom a očami a neustále otáčanie hlavou sem a tam po texte, alebo veciach tiež neprispieva k zdravému vývoju očí dieťaťa. Preto ak to okolnosti dovolia, v dnešnej počítačovej dobe uvažujme, o vhodnom riešení zariaďovať detskú izbu práve spôsobom samostatných pracovných stolíkov.

Všimnite si, čo všetko je niekedy na stole v detskej izbe – notebook, niekedy monitor, klávesnica, myš s podložkou, tlačiareň, skener, reproduktory, stolná lampa, stojan na ceruzky a perá, diár, papieriky na poznámky, mobil, cédečka na napaľovanie, šálka, alebo voda na pitie, papierové vreckovky atď.

je toho niekedy dosť, že?

 

 

 

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *