Aký matrac si vybrať?

                                              Ako sa správne rozhodnúť  pri kúpe matraca?A ako dosiahnuť,  aby nám vydržal čo najdlhšie?

Aby sme si zabezpečili, čo najkvalitnejší, zdravý, pokojný, plnohodnotný spánok, výberom matraca by  sme  mali venovať  dostatočnú pozornosť. Dosiahnutie ideálneho spánku  nezáleží od farby postele, tvaru čela, použitého  materiálu, ale práve od kvalitného matraca.

Výber správneho matraca záleží od našich spacích návykov, hmotnosti, výšky, zdravotných  problémov či alergii. Výber býva veľmi subjektívny, preto sa treba rozhodnúť na základe vlastných pocitov.

Základný rozdiel  matraca je v konštrukcii jadra. Matrace, ktorých jadro tvorí pružina nazývame  pružinové matrace. Matrace, ktorých jadro tvorí kombinácia rôznych materiálov bez použitia pružiny nazývame sendvičové. Pružinové matrace môžu mať jadro z pružín Bonell/tvrdšie/ alebo taštičkové pružiny/mäkšie/.

Sendvičové matrace bývajú z latexovej, zo studenej alebo lenivej peny, či  gumokokosu.

 Význam  jednotlivých používaných pien matracov:

 Polyuretán- klasická matracová pena  rôznej tvrdosti, nedeformuje sa, stredné elastická, nevýhodou slabšia prievzdušnosť, najkratšia životnosť.

 

 

 

Studená pena Hr  –  má otvorenú bunkovú štruktúru. Už samotný názov prezrádza výrobný proces. Vyznačuje sa vlastnosťami : vzdušnejšia, pružnejšia,  má vyššiu  schopnosť kopírovať tvar tela. Uvoľňuje menej škodlivých látok, je šetrnejšia k životnému prostrediu.

 

Latexová pena – dosahuje 100% antialergické vlastnosti. Charakteristické pre latexovú penu je jej univerzálna tvrdosť pre všetky váhové kategórie, vyznačuje sa tiež elasticitou a tvarovou stálosťou.

Základ latexových matracov tvorí 30% prírodnej kaučukovej miazgy, ktorá sa ďalej spracováva a kombinuje so syntetickým latexom. Jedna z najkvalitnejších materiálov na výrobu matracov spolu s gumokokosom.

 

 

Gumokokos –je 100% prírodný produkt,  vzdušný  s neobmedzenou životnosťou, nedrží vlhkosť, vhodný pre alergikov, keďže neposkytuje dobrú pôdu pre roztoče.

Leniva  pena –viskoelastická  pena s otvorenou  bunkovou štruktúrou. Pôsobením  tepla  pena mäkne, čím dochádza k rovnomernému rozloženiu  váhy a znižovaniu priemerného tlaku pôsobiaceho na organizmus. Vďaka efektu tzv. pomalého vracania do pôvodnej polohy nedochádza k preležaninám, zabezpečuje vysoký komfort a pohodlie, je garantom maximálneho  komfortu počas spánku. Svojou schopnosťou reagovať na teplo a tlak, dokáže  optimálne prispôsobiť tvaru tela. To znamená, že matrac pri kontakte s telesným teplom mäkne a prispôsobuje sa krivkám ľudského tela.

 

Umiestnenie matracov:

Pre každý typ matraca je vhodná iná podložka, na ktorú je potrebné matrac umiestniť. Tá je veľmi dôležitá, nakoľko  predlžuje funkčnosť a výdrž matraca.

Bez pružinové matrace  je vhodné umiestniť na  predpäté lamelové rošty, alebo láťkové rošty. K tvrdším matracom  sa  odporúčajú  nepolohovateľné lamelové rošty. Pružinový matrac je vhodné vložiť na pevnú perforovanú dosku alebo pevný rošt. Nedoporučuje  sa na polohovateľný rošt aj z praktického dôvodu.

Isté druhy matracov sú vhodné aj na polohovateľné rošty s možnosťou diaľkového ovládania.

Doplnky matraca:

 Aby sme si poťah matraca chránili, nemali by sme zabúdať na chránič matraca.

 

Ten  ochraňuje matrac pred zašpineným, roztočmi a parazitmi, kryje, zaisťuje správnu hygienu pre matrac.

 

Z praktického hľadiska je najlepšia voľba delených matracov  a s ním aj  jeho súčastí. Dva je viac ako jeden nevynímajúcich u matracov. Oceníme to hlavne  pri manipulácii s matracom tiež aj  pri praní  samotného poťahu .

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

3 reakcie na Aký matrac si vybrať?

  1. Tea povedal:

    Niet na dobrý kvalitný matrac.Mali sme obyčajné molitanové,ktoré sa rýchlo preležali a zmenou matracov sme si veľmi spríjemnili a hlavne skvalitnili spánok. Máme zdravotný ortopedický matrac s hydrolatexovou penou, ktorý si nevieme vynachváliť.Určite je najlepšie si matrac vyskúšať . Hľadala som rôzne informácie aj na modrom koníkovi na fóre napr.http://zena.sme.sk/c/2560115/ako-si-vybrat-spravny-matrac-citajte-nase-rady.html alebo http://www.porada.sk/t82173-ortopedicke-matrace.html,kde si viete nájsť rôzne rady.

  2. Michal povedal:

    Výber matracu treba naozaj poctivo zvážiť. Je to väčšia investícia, máloekdy k tomu máme dosť informácií a ovplyvní to kvalitu nášho spánku v nasledujúcich rokoch. Mne s výberom pomohol tento návod: https://www.barige.sk/ako-vybrat-matrac/ a hádam pomôže aj iným. Detailne sa venuje každému aspektu jeho výberu – nákupnému úmyslu, tuhosti, cene, certifikátom a pod. Fakt odporúčam prečítať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *