Paravány – funkčné doplnky interiéru.

 

1859d61387aaf1f88dbef7abcd8e8ed1Príjemnou dekoráciou v interiéri či vkusným bytovým doplnkom sú aj španielske steny tzv. paravány.

Rozdelenie priestoru namiesto použitia závesov

david-architekti-interier-smichov-6455-400x400     ,360958-original1-lm7xg či stien, nám ponúkajú práve ony.

Vieme si nimi funkčne predeliť miestnosť na viacero častí, vytvoriť zákutie pre súkromie, získanie kúsku miesta len pre seba alebo priestor napríklad na prezliekanie

images (1)                            images (2)

či spôsob ako zakryť neporiadok.images (5)

Slovo paraván je pôvodom zo španielčiny ,,kde paravent,, označuje presnú skladaciu stenu alebo zástenu. História paravánu siaha až do starovekej Číny a Japonska. Používali ho hlavne vo šľachtických spálňach či dámskych izbách ako prezliekáreň.1      images (4)

Za celú tú dobu sa veľmi základne konštrukčne nezmenil. Skladá sa prevažne z 3 alebo 4 krídel,ajtobol4e17cd74c2cd2c32b4380924187391cb--mmf250x250 ktoré sú vzájomne prepojené pohyblivými závesmi.Tie robia paraván flexibilným kusom nábytku , ktorý sa v prípade potreby dá kedykoľvek zložiť alebo jednoducho premiestniť.

Zmeny sa v dnešnej dobe týkajú skôr samotných použitých materiálov, z ktorých sa v súčastnosti paravány vyrábajú. Pôvodne boli paravány vyrábané z papiera alebo textílii.

1859d61387aaf1f88dbef7abcd8e8ed1            images (3)

Dnešná doba ponúka však množstvo iných prevedení. K tradičným určite stojí za spomenutie drevo, ratan, či bambus.

paravanokakekinparavan-trissur

 

K novým materiálom patria plast a kov a to v najrôznejších podobách  a kombináciách.

paravan-21-paravan

A tam, kde bol priestor na maľbu dnes sa uplatňuje tlač, polstrovanie, rezbárske dielo, kresba, všetko čo materiál paravánu znesie a čo vytvára jeho osobitý štýl.

Súčasné designové trendy sa tak trochu pohrávajú s tvarmi a farbami, vlastne s celým konceptom poňatia paravánu. Nachádzame v ňom oveľa viac ako len improvizovanú deliacu jednotku, ktorá má suplovať funkciu steny. Je to praktický prvok, ktorý má svoje opodstatnenie a svoj účel, ak nechceme alebo nemôžeme rozdeliť miestnosť technickou úpravou. Práve kvôli prevažne ľahkým použitým materiálom je ich možné veľmi ľahko premiestňovať alebo akokoľvek s nimi manipulovať. Ich obľuba v poslednej dobe rastie. Slúžia na rozdelene priestoru v byte,  v kancelárii, v reštaurácii, či kaviarni ako kulisa v kine či divadle, alebo sa s nimi stretávame aj v exteriéri v záhrade alebo na plážach.V byte plnia svoju funkciu napríklad v kuchyni oddelením pracovnej časti od jedálne, v spálni delia miesto na spanie od úložného šatníkového priestoru, či v kúpeľniach oddelia vaňu od okolia a zabránia pozorovaniu z vonku.

imagesparavan-3-dielny-kovovy-mephis-120-cm_s2-244932900_1

_f_109DSCN3604  parawan-plazowy-10-m-mix-patio

 

 

Máte takúto funkčnú a zároveň vkusnú dekoráciu vo svojom interiéri? Alebo sa pohrávate s myšlienkou si ho vlastnoručne vyrobiť? Svoje námety nám kľudne zašlite.

Tento obsah bol zaradený v Všeobecné. Zálohujte si trvalý odkaz.

2 reakcie na Paravány – funkčné doplnky interiéru.

 1. Vážení obchodní priatelia,

  som dodávateľ technológie do gastronomických prevádzok a momentálne som bola oslovená na dodávku kuchynského inventáru do školského zariadenia.
  Chýbajú mi už len 3 ks predeľovacích paravánov do školskej jedálne, ktoré by sa využívali na predelenie priestoru, keď sa tam koná nejaká svadba či oslava.
  Páči sa mi ten čierno – biely Ikeácky.
  Mohli by ste mi urobiť cenovú ponuku ?

  Vopred ďakujem a želám pekný deň.
  S pozdravom Emília Kuráková konateľ

  EM Consulting spol. s r.o. Banská Bystrica

 2. Peter povedal:

  Dobrý deň, posielam Vám stránky na ktorých by ste si mohli nájsť to čo hľadáte.

  http://www.nonstop-nabytok.sk/paravany

  http://www.vera-nabytok.sk/pl/39f143/0/15/1/ostatne-bytove-doplnky.aspx

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *