Vybrali ste si kuchynskú linku, farbu, skrinky, dlažbu v kuchyni. Všetko spolu ladí. Ostáva ešte vybrať, čo dať za kuchynskú linku. Musím Vám povedať, že to nie je celkom správny postup. Na kuchynskú zástenu, by ste mali myslieť skôr. 😉 Už pri výbere kuchynskej linky, by ste mali myslieť nato, čím vyplníte priestor medzi kuchynskou doskou a hornými skrinkami. Možností je niekoľko.
Možno sa Vám zapáči farebná fototapeta, ktorá sa stane centrom pozornosti vo Vašej kuchyni.
Ak ste si už ale vybrali výraznú kuchynskú linku a na zástenu ste si spomenuli až teraz, bude to trošku problém. Práve preto myslíte na kuchynskú zástenu už pri plánovaní kuchyne. 😉
Tak čo teda dať za kuchynskú linku?
Ešte skôr ako prejdeme k Vašim možnostiam, musíme napísať, prečo vlastne potrebujete kuchynskú zástenu. Zástena v kuchyni má vlastne iba jednu, no nesmierne dôležitú, funkciu. Chráni Vašu stenu pred poškodením a zašpinením. Predstavte si, že varíte polievku napríklad paradajkovú. Krásne Vám v hrnci buble, až odprskne na sporák a stenu. Alebo si pečiete rezeň či rybu na masielku na panvici. Pečená rybka chutí skvelé. Dobre ste sa najedli a za kuchynskou linkou zostali mastné fľaky, ktoré ľahko neodstránite. Tak vidíte, práve preto potrebujete mať za kuchynskou linkou niečo, čo po varení či pečení ľahko umyjete.
Ako prvé sa ponúka obklad, dlaždice. Stará, ale rokmi overená klasika. Ponuka je neskutočne široká. Môžete si vybrať nenápadný biely či šedý obklad, ak ste si už zvolili výraznú kuchynskú linku. Alebo naopak. Vyberte si výrazné dlaždice a vytvorte si jedinečnú dizajnovú kuchyňu.
Obklady Vám ponúkajú asi najviac možností. Veď dnes sa už vyrábajú dlaždice, čo imitujú drevo alebo kameň. Môžete si vyskladať ľubovoľnú mozaiku. Obklad v kuchyni je super. Má iba jednu nevýhodu, aj keď pre gazdinky, asi zásadnú. Horšie sa čistí kvôli špáram. S vhodným čistiacim prostriedkom, to ale nemusí byť také zlé. A v konečnom dôsledku, čistiť budete musieť každú zástenu. Len niektorú ľahšie, inú trošku horšie.
Laminátová zástena v kuchyni
Ďalšou možnosťou je MDF zástena. Montuje sa zvyčajne ako jeden celok, nebudete mať teda žiadne špáry. Rovnako ako pri obklade aj pri laminátové zástene si môžete vybrať zo širokej ponuky farieb a dekorov. Jedným veľkým plusom laminátovej zásteny je, že môže byť v presne rovnakom dekóre ako pracovná doska. Kuchyňa bude pôsobiť jednotne a kompaktne.
Medzi pracovnou doskou a hornými skrinkami môžete mať aj ,,iba“ stenu. Len musíte naniesť betónovú stierku. Kuchyňa bude pôsobiť moderné a vynikne tak Vaša kuchynská linka. Betónová stierka je veľmi odolná voči mastnote aj teplote. Opäť je výhodou, že je to bez špárová kuchynská zástena.
Sklenená zástena
Aj sklo je materiál, ktorý by ste mohli umiestniť za kuchynskú linku. Je rovnako odolné voči teplu, ľahko sa udržiava a je bez špár.
Sklenená kuchynská zástena má ešte jednu obrovskú výhodu. Je to jej široká škála farebnosti. A nielen farebnosti, ale aj vzorov. Dokonca si tam môžete dať aj vlastnú fotku či fotku rodiny.
Ak nie ste prívržencami napodobenín kameňa či dreva, tak siahnite po origináli. Kamenný obklad za kuchynskú linku. Bude to výrazný prvok vo Vašej kuchyni, takže pozor na výber kuchynskej linky.
Keď hovoríme o originálnej zástene, musíme spomenúť aj tehly. Vidiecky štýl sa ešte stále teší veľkej obľube. Jedinečný vzhľad dodajú Vašej kuchyni skutočné tehly. Ak máte šikovné ruky pustite sa do toho. Staré tehly je potrebné očistiť a ošetriť. Vytvoríte si tak originálnu handmade kuchynskú zastenu.
Stenu za kuchynskou linkou ohrozuje aj teplo, ba priam horúčava vychádzajúca zo sporáku pri varení. A čo umývanie riadu? Kvapky vody môžu rovnako poškodiť stenu a po neutretých kvapkách zase bude ohrozovať stenu vodný kameň. Kuchynská zástena je skutočne potrebná. Myslite na ňu už pri plánovaní kuchyne.